Håndbryggernes hævn
Årets danske håndbryg er skabt af Morten Sommer og Rune Walther. Makkerparret vandt med deres Imperial Stout med navnet Brutal Bitch Slap.

Danmark har mellem 8.000 og 10.000 håndbryggere, der bruger fritiden på at brygge, eksperimentere og nyde hjemmebryggede øl. Lørdag eftermiddag kårede de danske øldommere vinderne i de 13 kategorier, og efterfølgende blev vinderne i Skandinavisk Mesterskab 2017 fundet. 

Årets Håndbryg
Brutal Bitch Slap (Imperial Stout) af Morten Sommer og Rune Walther

Skandinavisk Mesterskab 2017
SKM-guld: Michael Mackiewicz, Sverige, Imperial Stout
SKM-sølv: Stian Gustavsen, Norge, Helles
SKM-bronze: Ole Simmelsgaard, Danmark, Weizen.


DM i Håndbryg 

Lys lager 
Guld: Lars Nervig, Chano Special Pilsner
Sølv: Peter Hedelund Christensen, Solveig
Bronze: Jakob Bille Petersen, The Next Step

Mørk lager
Guld: Carsten Hjort, Weiner Walzer
Sølv: Søren Eriksen og Allan Carlé, Check it out 
Bronze: Jakob Bille Petersen, One Way


Bock
Guld: Hans Frydendall, Seeyoulater
Sølv: Kim Breinholt Jensen, Bølle Bock
Bronze: Michael Wurm og Frank Gemynthe, Bock n Roll


Lys ale
Guld: Søren og Henrik Petersen, Sort Sulfo 16
Sølv: Søndergaard, Pine Pee by SkålBrew
Bronze: Troels Lunde Hagensen, Jackalope Pale Ale


Mørk ale
Guld: Johnnie Lindahl, Sir Wallace
Sølv: Guldborgs Brewery, Golden Dark Mild
Bronze: Søren Odgaard, Skotte Lotte


IPA
Guld: Peter H. Kvist, Junk Food IPA
Sølv: Lau Caspar Thygesen, Playing the Guitar with Centennial 
Bronze: Lasse V. Hansen, Hipster Garbage


Hvedeøl
Guld: Ole Simmelsgaard, Miss Hvedepigen
Sølv: Kongskovs Haandbryggeri, Wizards Wheat
Bronze: Ole Munch, Witus Beering


Porter/stout
Guld: Kim Skals, Sweet Chocolate
Sølv: Hans Frydendall, Black Pearl
Bronze: Jakob Bille Petersen, The Dark Moon


Stærk øl
Guld: Morten Sommer og Rune Walther, Brutal Bitch Slap
Sølv: Kim Breinholt Jensen, Black Sin
Bronze: Lasse V. Hansen, Zeppeliner


Lys belgisk ale
Guld: Kenneth Thomsen, Triple Chicken
Sølv: Johnny Lindahl, Alchemist Triple
Bronze: Michael Wurm og Frank Gemynthe, Saison Do You


Mørk belgisk ale
Guld: Peter Due Østerbye, Ø’s Belgisk Ale
Sølv: Carsten Hjort, Brown Bella
Bronze: Hans Frydendall, Rokkefår


Syrlige øl
Guld: Anders Dannervig, De Fortabte Munkes Kriek
Sølv: Christian Rye Iversen, Gøsse


Specialøl
Guld: Emil Andersen, Nine Toes Rum
Sølv: Johnnie Lindahl, Autumn Rain
Bronze: Morten Sommer og Rune Walther, Barrel-aged Bitch Slap - Diplomatico 

Sted

LOKOMOTIVVÆRKSTEDET

Otto Busses vej 5A

2450 København SV

Åbningstider

Gæster med billetter købt i forsalg har mulighed for at komme ind én time før billetsalget i døren starter - om lørdagen er det hele to timer før!

Torsdag den 18. maj 2017

kl. 15:00 - 23:00

(Billet købt i forsalg)

kl. 16:00 - 23.00

(Billet købt i døren)

Fredag den 19. maj 2017

kl. 12:00 - 23:00

(Billet købt i forsalg)

kl. 13:00 - 23.00

(Billet købt i døren)

Lørdag den 20. maj 2017

kl. 11:00 - 21:00

(Billet købt i forsalg)

kl. 13:00 - 21.00

(Billet købt i døren)