Kære ølhoveder
Efter måneders forberedelse oprandt dagen endelig. Vi startede kl. 9:00 lørdag morgen med at rejse telt og stille borde og bænke op. Alt gik glat så ved 10.30 tiden stod det hele parat og udstillerne begyndte så småt at indfinde sig.
Klokken 12:00 blev dagen officielt sparket igang af Bjarne Fey (vor mand på Københavns Rådhus) med en kort og fyndig tale om øllets kulturelle værdi.
Dernæst overrakte lokalformand Jacob Bille Johansen årets ølmærke til Alvin og Flemming fra Cafe Langebro. Der var store smil over hele linjen og det var velfortjent.
Det blev en rigtig dejlig dag på Lorteøen. Solen kom efterhånden frem på himlen, og der blev skænket øl op i stride strømme - og sikke noget øl. Der var en god bredde i det øl der blev skænket - fra vores sponsorøl fra Hancock og til de vilde og stærke øl fra Amager Bryghus, Hornbeer og Beer Heer. Vores venner fra »Staden« var kom med deres cykelbar, Nørrebro Bryghus var der og Toft Vin var mødt frem med et udvalg af det øl de forhandler. Cafe Langebro havde valgt at trakterer med udsøgt rom og whisky, så der var lidt for en hver smag. Skulle man under vejs blive lidt »brødflov« havde vi entreret med Lasses Pølser.
Da klokken var 18:00 eller deromkring lukkede vi ned - trætte, men nærmest lykkelige.
Der skal lyde en meget stor tak til alle de frivillige der hjalp op til og på selve dagen - uden dem, ingen øllets dag.
Årsmødet bliver i år afholdt på Allé Kroen, Alléen 54-56, 2770 Kastrup, onsdag den 24. oktober, kl. 18.30.
Der vil være mulighed for at tilmelde sig til spisning, vi har aftalt med Pierre at vi tager dagens ret, og han har lovet at det bliver en ret med øl i (hvad ellers).
Da det er et årsmøde er der naturligvis også den mulighed at møde frem og deltage uden at tilmelde sig til spisning.
Menu
Grydestegt kalvecuvette i mørk øl med risotto af perlebyg og fennikel
Lune ciabattaflutes
Prisen for spisning og diverse øl: kr. 225,-
___________
Dagsorden med følgende punkter:
Valg ifølge vedtægternes § 13:
Indbetaling sker til afdelingens konto, så vi har den senest 5 bankdage før arrangementet:
Nordea Bank, økonomiansvarlig Flemming Schwartz.
Reg. 2130 konto 6880268773.
Husk nu at indbetale i god tid - det gør det noget lettere.
ØLBANKO fredag d. 16. november 2012
Som det tidligere er blevet annonceret, holder vi traditionen tro ølbanko fredag den 16. november 2012. Der vil være mulighed for at købe billetter til dette enestående arrangement på årsmødet. Efterfølgende vil man kunne købe billetter ved indbetaling til vores konto.
Bankoet afholdes på Loftet, Øresundsvej 6. Yderligere information følger.
Pris for billetter til banko er 100.- kr. for medlemmer og 125.- kr. for ikke-medlemmer.
Bestyrelsen har været ude for at kradse sponsorater ind til bankoet og det tegner flot. Skulle der være nogle medlemmer som har mulighed for at sponsorerer en gevinst til bankoet, vil det blive modtaget med kyshånd.
Charlie’s Bar afholder Winter Cask Ale Festival
fredag d. 16. november - søndag d. 25. november
Skriv det i din kalender, Smart phone / iPhones, tabletter... NOGET!!!
Følgende Cask's er indtil videre med på Charlie's Winter Cask Ale Festival:
St. Austell:
Proper Black
1913 Original Stout
Cardinal Syn
Smuggler’s Ale
Admiral’s Ale - Tribute Extra
Phoenix Brewery:
Flash Flood
Last Leaf
Spooky Brew
Uncle Fester
Rip Rap
Firecracker
Navvy
Black Bee
Arizona
West Coast IPA
Wobbly Bob
Hook Norton:
Double Stout
Old Hooky
Flagship IPA
Ydereligere oplysninger fås på:
På bestyrelsens vegne
Jack
Redaktør
Øllets dag på Amager var en stor succes - vi havde en dejlig dag i solen.
Hvis du vil se flere billeder fra dagen så klik her.