ANDERS KISSMEYER PÅ AMAGER

Ølsmagning med Anders Kissmeyer d. 19. november kl. 18.30

I lokalafdeling Amager skal vi have besøg af en af Danmarks kendteste pionerer indenfor den danske mikrobryg-verden. Mest kendt er han nok for sin fortid som initiativtager og brygmester på Nørrebro Bryghus. Fra Nørrebro Bryghus kom IPAen North Bridge Extreme i forbindelse med bryggeriets 1 års fødselsdag i 2004 og dermed længe før mange af de mikrobryggerier, der er med til at tegne udbuddet af specialøl i dag, kom til. 

I dag er Anders Kissmeyer en fri fugl og er dermed ikke tilknyttet noget fast bryggeri. Med moderne fraser kaldes det at være fantom-brygger. Således er der brygget Kissmeyer-øl i USA, Finland, Norge, Libanon og på Fyn og endda også på vores egen kære ø – Amager.

Tilmelding til selve arrangementet foregår via foreningens konto:

Foreningens konto:

Nordea Bank, økonomiansvarlig Flemming Schwartz.

Reg. 2130 konto 6880268773.

Denne liste viser de valgte øl til arrangementet. Bemærk, at der er mulighed for at købe øl fra listen med hjem bagefter, men du får mulighed for at smage dem alle d. 19. november. 

Anders Kissmeyer holder et lille ’baggagerumssalg’ til de interesserede efter smagningen, men da han ikke kan ha’ et helt øllager med til Amager, så kan man sikre sig, at man får, hvad man vil ha’, hvis man - vel at mærke - forudbestiller pr. e-mail (se brygmesterens adresse nederst!) og forudindbetaler på min konto i Bank Nordik reg.: 6511 konto 3050642010.

1. Ebeltoft Kissmeyer Mols Bjerge Lyngale (5,0 % alkohol).  Er en lyngale brygget i samarbejde med Nationalpark Mols Bjerge og efter ’Ny Nordisk Øl’ principperne. Kobberrød, ret let øl helt uden bitterhed. Duften er intenst floral og krydret, og den let syrlige smag er præget af lyngen på en frugtig maltkarakter i baggrunden. En meget frisk og let tørstslukker, der passer fint til milde oste, lette desserter og til terrassen i sommersol. 

Priser: 25,- Kr. pr. 0,33 L flaske og 450,- kr. pr. karton med 20 flasker.

2. Ebeltoft Kissmeyer ’1914’ (5,0 % alkohol). En jubilæumsøl med en helt unik historie. Skabt i samarbejde med Livgardens Historiske Samling, Garderhøjfortet og Ebeltoft Gårdbryggeri, for at markere 100-året for Livgardens mobilisering til Sikringsstyrken i 1914. Brygget som en af de mest populære øltyper fra dengang – på en ølgær, der var i kommerciel brug på et dansk bryggeri i 1914. Lagret på træfade i Garderhøjfortet, der var del af „Nordfronten“ – nord for København – under 1. Verdenskrig, hvor Livgarden blev mobiliseret til i 1914 - 1915. er en ravgylden, tør, meget aromatisk øl, med middel bitterhed og god fylde, som vil passe fint til al traditionel dansk mad, inklusive frokostbordet.

Priser: 38,- Kr. pr. ½ L flaske og 420,- kr. pr. karton med 12 flasker

3. Ebeltoft-Hald-Kissmeyer Granskuds Vild Øl (6,0 % alkohol). Et samarbejde mellem bryggerens gode ven og håndbrygger Jesper Hald, der har høstet de helt spæde granskud i sin egen plantage, og hans faste makker, Peder Zacho, fra Ebeltoft Gaardbryggeri. Basisøllet – en lys og relativt neutral ale – er tilsat de spæde granskud i stede for tørhumling, og samtidig inokuleret med og lagret på bærmen fra en cidergæring, udført på franske cideræbler og danske vildæbler af Frank ’Bonderøven’ og hans ven, Claude. Resultatet er en lys, ufiltreret og ganske let øl med en markant og fin citrusdomineret granduft på en let maltbaggrund med et diskret krydret indslag. Smagen er også let, men meget kompleks med gram citrus og jordagtige kryddernoter og et syrligt strejf. 

Priser: 25,- Kr. pr. 0,33 L flaske og 450,- kr. pr. karton med 20 flasker.

4. Kissmeyer ’Two front Teeth’ – Julebryg 2012/2013 (7,5 % alkohol). Mørkt kobberrød belgisk ale med frugtig og tydelig maltkarakter. Intens, krydret duft og smag fra den belgiske klostergær, suppleret af et syrligt strejf af granatæblesirup. En ’speedet’ version af ’Kissmeyer Denied Entry’. Personligt testet af bryggeren og godkendt som perfekt til julemiddagen!

Priser: 60,- kr. pr. 65 cl. flaske og 650,- kr. pr. karton med 12 flasker.

5. Beau’s All Natural-Kissmeyer ”Venskab” (9.6 % ABV) er første kollaboration med Matthew O’Hara fra Beau’s All Natural Ales i Ontario, Canada, og det er sand perle! En diskret krydret belgisk tripel, der har lagret på stål med Ontario icewine-vædede egechips, og dernæst fadlagret på Chardonnay fade. Inden aftapning og flaskekonditionering er øllet slutlagret på yozu frugt for at give en diskret, citrusagtig syrlighed. Resultatet er en ekstremt kompleks øl med stor krop og masser af frugtige og krydrede smage, suppleret af vinøs egekarakter og en helt unik eftersmag. Nok den flotteste Kissmeyer øl til dato!  

Pris: 125,- kr. pr. 60 cl. flaske. NB: Maks. 3 flasker pr. kunde! 

6. Kissmeyer Barrel Reserve Dark Side of the Moon Imperial Porter (9,5 % alk.)  En dybt sort, meget intens øl baseret på Kissmeyer Honey Porter, men med meget mere af det hele! Lavere i bitterhed end amerikanske Imperial Porters, og i stedet en kompleks, yderst fyldig duft og smag af chokolade, kaffe, tørret frugt og bløde, ristede malttoner med underliggende noter af sødme, portvin og eg, som stammer fra øllets 9 måneder på de legendariske Niepoort fade. Lang, kompleks og indsmigrende fløjlsagtig eftersmag.  

Priser: 65,- Kr. pr. ½ L flaske og 720,- kr. pr. karton med 12 flasker.

FÅ TILSENDT OPDATEREDE PRISLISTER OG INVITATIONER – 

SEND E-MAIL TIL: anders@kissmeyer.dk

AM I ØLGENKENDELSE

Stillingen efter 2. runde i Amagermesterskaberne er som følger:

Navn

1. runde

2. runde

samlet score

 

 

 

 

Birte Yde

6

5

11

 

 

 

 

Bo Fønns

7

3

10

 

 

 

 

Asger

6

3

9

 

 

 

 

Jens Bjørn

6

2

8

 

 

 

 

Johnny Hansen

3

5

8

 

 

 

 

Kjeld Petersen

5

2

7

 

 

 

 

Tommy M.

5

2

7

 

 

 

 

Tim Ellefsen

1

5

6

 

 

 

 

Jacob Bille Carlsen

3

2

5

 

 

 

 

Tommy Ellefsen

x

4

4

 

 

 

 

Kristian Opland

3

x

3

 

 

 

 

Flemming Schwartz

2

1

3

 

 

 

 

Henrik Schwartz

2

1

3

 

 

 

 

Jack

2

1

3

 

 

 

 

Henrik Rasmussen

1

2

3

 

 

 

 

Pingholm

x

3

3

 

 

 

 

Flemming P.

x

2

2

 

 

 

 

De 3 glade vindere af 2. runde og quizmasteren

TID, STED OG PRIS

Onsdag den 19. november kl. 18:30

Café Langebro, Islands Brygge 1B

2300 København S

Pris for dette arrangement er 150.- kr. pr. ølhoved

Kommende arrangementer

JULEFROKOST / AMAGERMESTERSKAB FINALE

5. DECEMBER

Årets julefrokost afholdes på Cafe Langebro.

Der følger info om hvad vi finder på - kedeligt bliver det helt sikkert ikke !