NYHEDSBREV 2018-07

Kære ølvenner

Så er årsmødet godt overstået. Der var små 22 glade folk mødet op. Vi købt øl fra kareten, da vi havde nogle små problemer med det fadøl vi skulle ha haft fra Amager bryghus. Rigtigt dejlig møde. 
Vi ser gerne at Amager bryghus går hen og vinder sejeren som året danske bryggeri, så derfor har vi på årsmøde stemt om hvem der skulle ha vores stemme. Og alle var eninge om at det var  Amager bryghus.

Indstilling til Året Danske Bryggeri fra Lokalafdeling Amager

På årsmødet i Lokalafdeling Amager har vi indstillet Amager Bryghus til at modtage prisen som Årets Danske Bryggeri. Begrundelsen herfor er en mangfoldig samling af positive udmærkelser.

Amager Bryghus har altid haft en særlig plads i hjertet hos medlemmerne af Lokalafdeling Amager. Det var her stifterne Morten Valentin Lundsbak og Jacob Storm luftede sine ideer om at stifte et bryggeri og kom med smagsprøver af deres forsøgsbryg for at få input til om det overhovedet var drikkeligt for andre end dem selv.
Allerede fra starten var det helt tydeligt at vi her havde med et par særdeles kompetente bryggere at gøre. De har med en teoretisk baggrund altid vist præcist hvad der skete i deres brygkar, og har altid fulgt en skarp definition af hvad kvalitetsøl er og skal være. En kvalitetssans som de aldrig er gået på kompromis med, uanset om det var i små eller store batches. En kvalitetssans som de har formået at holde fast i selvom rammerne er blevet markant større de seneste år.
Amager Bryghus blev stiftet i 2007, og har dermed været med til at præge udviklingen gennem den revolution i den danske ølverden, som Danske Ølentusiaster har været med til at bringe til landet ved konstant at være nytænkende og innovative. Amager Bryghus har således altid været åbne for at udvikle nye øl og med deres enorme netværk af især amerikanske bryggere har de i de seneste år udviklet en række collaboration bryg, samtidig med at de har holdt fast i en række af deres klassikere, hvilket de fik Den Danske Ølpris for i 2018.
Amager Bryghus har formået at kontrollere en imponerende ekspansion og har som et af de meget få nyere bryggerier fået en enorm succes på eksportmarkederne. En succes som i høj grad bygger på deres høje kvalitet samt innovative tilgang, og som var med til at give dem Amager Erhvervspris i 2016.
I kontakten med forbrugerne har Amager Bryghus været på forkant ved at der på etiketterne detaljeret oplyses om hvilke typer malte, humletyper og gærtyper der er brugt i hvert bryg. Dette er en markant bedre oplysning end minimumskrav om at ingredienserne er malt, humle og gær.
For kvalitet, nytænkning og innovation, kontrollerede ekspansion og popularitet på eksportmarkederne samt oplysningsniveauet på etiketterne indstiller Lokalafdeling Amager Amager Bryghus til modtagelse af Årets Dansk Bryggeri 2018.

 

HUSK DER STADIG KAN KØBES BILLETTER TIL ØLBANKO 10 NOVEMBER:

 

Billetter kan købe i linket under her
https://billetto.dk/da/e/303118/overview

Det sker i 2019:
5/1 - 2019 Nytårskur- Hop House kl 13-16.
18/1 - 2019 Julefrokost Kl 17.30-22.30. Foreningcentret Postkassen, Amager Landevej 71, 2770 Kastrup Pris 200 Kr.

Bus 350S og 5c går næsten til døren, husk din kone, mand eller bedste ven er velkommen.

22/2 - 2019 Ølsmagning - vinterøl og sort øl - sted og tid kommer, pris ca 150 Kr
30/3 - 2019 Amagermesterskab - sted og tid kommer, pris ca 150 Kr
13/4-2019 Ølsmagning- Påske og forårsbryg- sted og tid kommer, pris ca 150 Kr.


Højt skum og glæder mig til at se rigtigt mange af jer.


Med venlig Hilsen
Dorte                                                                                                                                                                                                       Lokalformanden-Amager

 

 

Beretning fra årsmøde 2018

Beretning 2017/2018 DØE Amager
Ved lokalformand Anne Dorte Nielsen

Fakta og Statistik.
Medlemsstatistik
Antal medlemmer lige nu: 316
Antal medlemmer for et år siden: 324
Vækst det seneste år: -2.47%

Medlemssammensætningen er lige nu således:

Mænd: 80.06%
Kvinder: 19.94%
Personlige medlemmer: 71.20%
Husstandsmedlemmer: 28.80%
Klubmedlemmer: 0.00%

Lokalafdeling Amager dækker følgende postnummerdistrikter (antal medlemmer i parentes):2300 København S (194) - 2770 Kastrup (74) - 2791 Dragør (24) - 0999 København C (0)
I alt 289 medlemmer.

Når man kigger på statistikken, ja så har vi mistet 13 medlemmer på et år. Er der nogen katastrofe? Nej det er det ikke, for jeg kan jo se væksten er kun faldet med -2,47% i forhold til 16/17, hvor det var faldet med -4,35 %.Hos mændene faldt  79,87 % og derefter steget til 80,06%. Hos kvinderne er det omvendt, steget med 20,13 % derefter faldet den med 19,94%.  Det er jeg er meget til freds med og håber stadig på der vil komme flere kvinder til vores ølsmagninger.
Jeg forventer faktisk at der vil være et fald det næste års tid, ikke fordi vi er nogen dårlig forening, men fordi at moden har vendt, for nu er det gin med hylleblomst, der er kommet ind i varmen. Vi er kommet lidt tilbage i 60`erne igen, men samtidig er der masser af unge mennesker, der går på ølbar og drikker en lækker øl og hygger sig med et brætspil. Så måske kan det værre, der bliver plads til det hele og kampen ikke bliver for stor for vores bryggerier i DK.
Landsbestyrelsen kontra lokalafdelingerne. Jeg må ærligt sig, jeg har ikke helt styr på hvad der sker i landsbestyrelsen, grunden til det, er at jeg selv skulle finde hoved og hale i vores lille lokaleforening. Men jeg håber rigtigt meget, at nu hvor Flemming P er blevet lokal næstformand, at vi kan komme til at fordybe os mere i, hvad de har på hjertet i landsbestyrelsen.

Lokalafdelingens bestyrelse

I lokalafdeling Amager har der været gang i den siden det sidste årsmøde. Uno blev jo genvalgt, men vi viste jo alle at han måske ville flytte fra Amager og dermed ikke kunne være formand mere. Og ganske rigtigt i slutningen af 2017 kom han frem med, at han og konen flyttede til Næstved. Resten af bestyrelsen var ikke helt tilfreds med denne beslutning, men sådan går det jo nu en gang i mellem. En ny formand skulle vi jo ha, så til en selvbetalt julefrokost for bestyrelsen, som vil holdt hjemme hos mig og min mand Søren, bliv jeg spurt om jeg havde lyst til at prøve. Jeg måtte lige tage et par snaps og en øl at skylle ned med, og nikkede pænt ja tak. Men som ny formand, og det skal lige siges jeg har aldrig i mit liv har haft en formandspost før, og Uno, som jo altid har gjort det hele selv, så det var noget af en mundfuld at bide over. For jeg var lige blevet valgt til ny næsteformand og nu også formand, 2 ting jeg aldrig have prøvet før, og jeg fik godt nok sved på panden.Men som min mor har altid lært mig, jeg skal kigge frem ad og så skal alting nok gå. Det skal så lige siges, at jeg har et fantastisk bagland af en bestyrelse, uden dem ville dette her ikke kunne lade sig gøre.
Så vil gerne give et kæmpe højt skum for bestyrelsen: SKÅL
Vores bestyrelse lige nu ser således ud:
Lokalformand Anne Dorte Nielsen,
Lokal næstformand Flemming Petersen,
Kasserer Flemming Schwartz,
Bestyrelsesmedlemmer: Arne Jørgensen, Jan Nielsen og Søren Nielsen.

Hvad er der sket i 2018
I 2018 har vi ikke haft særlig mange arrangementer, i marts var vi ude og besøge Amager Bryghus med ikke særlig stor tilmelding. Der kom 15 stykker, vi kunne drikke alt det øl vi ville og fik en god historie og blev vist rundt i de flotte nye lokaler, men det var 100%, at Morten fra Amager Bryghus var skuffet over at der ikke kom flere.
Weekenden efter var vi ude og dele ølmærker ud til Alle Kroen, Fish and Beer, Hop House, Kareten, Amager Ølhus og Cafe Langebro. Udover bestyrelsen var den en enkelt mand, der var mødt op.
Grunden til at disse to arrangementer var så tæt på hinanden var, at vores ølmærker var forsinkede, og de skulle være uddelt inden midten af marts, så det blev noget presset. Det håber jeg der er bedre styr på til 2020, når de skal uddeles igen.
I slutningen af marts måned var der også DM i ølsmagning, som lokalafdeling København afholdt. Det var et super flot arrangement og rigtigt mange havde tilmeldt sig. Vores kære kasserer og jeg tog med for at heppe på vores hold som bestod af Bo, Birte og Kjeld, og de kom på en flot 4 plads.
Jan Nielsen ville lave en ølsmagning med Hollandsk øl, men vi måtte aflyse det, da tilmelding ikke var særligt stor.
Smagningen med Founders Beer gik til gengæld rigtigt godt, vi var 24 der var mødt op og Jonathan Henderson,der arbejder for Founders, kom og fortalte om det øl vi smagte og havde også nogle sjove anekdoter i ærmet. Øllet havde jeg bestilt hos Toft Vin, en super god aften, hvis jeg selv skal sige det.

Øllets dag var et kæmpe hit som det altid er. Ikke alle uddelerne kom som lovet, men det jeg er faktisk lidt glad for, for så havde der ikke været plads til plads til alle (det lærer jeg jo af).Det var rigtigt godt at se nye ansigter, som African Beer, Nida Beer og Bryg 52.Jeg tager hatten af for African Beer, de havde haft indbrud og alt det de havde pakket var smadret, men de kom alligevel og havde en god dag sammen med os.
Pølsemanden John skal vi ha købt sig en ny kalender, ha-ha, men han havde altså fået byttet op på nogle datoer og kom ikke, sådan går det jo en gang i mellem. Madkatelet gjorte et kæmpe stykke arbejde i deres bod, de fik totalt udsolgt og jeg tror de var godt trætte da de skulle hjem, dog med et stor smil på og takke at de vil rigtigt gerne med til næste år.
I bestyrelsen havde vi aftalt, at vi skulle ha ryddet op i alle de glas fra foregående år, som stod hjemme i Jans kælder. Vi havde aftalt at køb engangsglas, når de rigtige glas var udsolgt. Vi havde alt udsolgt da kl var 17.15, samtidig med at Hancock kom og fortalte,at nu var de faktisk også var ved at have udsolgt. Vi startede kl. 08.00 og sluttede kl. 20.00.
Bestyrelsen vil gerne give en stor tak til festkomiteen for den store indsats,de har lagt i årets arrangement Stort SKÅL , og samtidig vil vi også gerne takke alle de frivillige, der brugte en lørdag sammen med os. Vi håber i vil være med igen til næste år. SKÅL

Fremtiden i Lokalforening Amager
I lokalafdelingen Amager er vi så små begyndt at kigge på vores hjemmeside på ale.dk. Vi vil rigtigt gerne have at den bliver frisket op, men vi vil også rigtigt gerne selv lære at sende nyhedsbreve ud selv, i stedet for at Jack skal gøre det. Dette vil være en opgave for formanden og næstformanden.
Vi har fået oprettet Mobile Pay til foreningen, og vi ser det som en rigtig god ting, at vi næsten kan slippe for Billetto. Man skal bare skal skrive sit medlemsnummer til vores Mobile Pay og så kan man købe billetter til et arrangement. Vi skal dog lige have det helt op og køre og indtil da vil være arrangementer, hvor vi bliver nødt til at bruge Billeto.

Vores opslagstavle i lokalafdelingen Amager er fyldt med ideer til arrangementer, og vi begyndte allerede for et par måneder siden at tænke over, hvad der skal ske i 2019,
Der vil igen blive holdt en julefrokost, som vi har lagt d. 18 januar 2019.Vi håber, der vil dukke rigtigt mange medlemmer op.
Vi skal jo selvfølgelig holde Amager Mesterskaberne i ølsmagning og vi skal smage forårs- og påske øl, og meget mere.
Jeg håber, at der er nogle af vores medlemmer her i aften, som har lyst til at træde ind i bestyrelsen, og prøve kræfter med at få flere medlemmer ud af deres lune stuer, samt være med til at gøre danske ølentusiasters lokalafdeling Amager til at være et sjovt sted at være. Vi er allerede godt på vej.
Tak fordi i gad at høre på formanden og jeg vil gerne ha lov til at sig højt skum og tak fordi i tror på mig.

 

 

 

 

 

 

Referat fra årsmøde 2018

Referat Årsmøde 11 okt. 2018
Dirigent:  Jørgen Sandal

Referent Inger Christensen.

 

2.  Lokalformandens beretning: Året er gået godt og især Øllets dag på Cafe Langebro har fået stor ros.

I år var der 19 standpladser og formanden tror ikke der er plads til flere ølhaner da pladsen er trang.
Der var et enkelt bryggeri som ikke mødte op og deraf kom et oplæg om man skulle tage et depositum pr. standplads. Det var der ikke stemning for.
I øvrigt henvises der til formandens beretning.

 

3. Aflæggelse af regnskab. Flemming gennemgik regnskabet og overskuddet i kassebeholdningen er øget med    9000 kr. Der henvises til regnskabet som blev godkendt.

 

4. Valg af Lokalafdelingsformand

Dorte blev igen valgt som formand for foreningen (Stor tak til Dorte.)

 

5. Valg af Afdelingskasserer

Flemming S fortsætter som afdelingskasserer (Tak for det )

 

6. Valg af Afdelingsnæstformand

Flemming P kører parløb med Dorte som lokalformand.( Tak for det )

 

7. Beslutning om antal menige bestyrelsesmedlemmer og evt. valg af menige bestyrelsesmedlemmer. Søren N og Arne J ønskede ikke at fortsætte som bestyrelsesmedlemmer så Inger og Peter Christensen blev valgt ind i stedet og Jan N fortsætter ligeledes.

 

8. Valg af afdelingsrevisor og –suppleant

Asker genopstiller som afdelingsrevisor og bestyrelsen finder en suppleant.

 

9. Indkomne forslag

Der var ingen indkomne forslag denne gang.

 

10. Eventuelt
Hanne og Jan vil gerne hjælpe til hvor de kan men stiller ikke op til nogen poster.

 

 

 

 

Regnskab