NYHEDSBREV 2019-5

Kære ølvenner

Vi skal besøge Peopel like Us

Den 27- 4 2019 skal vi besøge Peopel like Us.
Ølsmagning med fokus på fortællingen om/bag People Like Us, vores sociale profil, fortællingerne bag øllene, vore måde at skabe arbejdspladser osv
starter kl 13.00 og prisen er 150 kr.   
Den 19- 4 2019 det er SIDSTE dag at tilmelde sig.

Vi mødes på bryggeriet kl 12.55 og adressen er Vermlandsgade nr. 2, 2300 københavn s.

https://map.krak.dk/?c=55.668702,12.597139&z=14&q=%22Vermlandsgade%202%202300%20K%C3%B8benhavn%20S%22;yp


Betalingen og tilmelding kan ske på MobilePay, hvor nummeret er 51632 Danske Ølentusiaster Amager, HUSK at skrive dit medlemsnummer under kommentarer. Eller du kan også overførebeløbet til foreningens konto på reg: 2130 og konto: 6880 268 773, HUSK at skrive dit medlemsnummer (Det er så vigtigt du gør det og HUSK DIT MEDLEMSKORT). Du kan også skrive til mig, så finder vi ud af det.

 

 

Succes ved DM i blindsmagning af øl for hold

Lørdag 16/3 blev der afholdt DM i blindsmagning af øl for hold. Traditionen tro var det sidste års vinder-lokalafdeling som skulle afholde arrangementet. Sidste år var det lokalafdeling København der vandt, og i år havde de valgt at afholde DM i Prismen. Vi stillede med et stærkt hold bestående af Bo Fønss, Birte Yde og Kjeld Pedersen som således var lidt på hjemmebane. Der var 12-14 tilmeldte hold, så der var hård konkurrence. Især var konkurrencen mod holdet fra Næstved imødeset med spænding, fordi Næstved stillede med vores tidligere formand Uno Gall.
DM består af 13 smagsprøver, hvor hvert hold skal gætte hvilken øl de får serveret mellem tre valgmuligheder. Alle 13 øl i smagningen var købt hos vores Fish & Beer på Amagerbrogade. Efter de 13 opgaver blev resultatet afsløret. 7 hold havde alle opnået 7 point og skulle i omsmagning. Vores hold kom ikke med i omsmagningen – hvilket faktisk var rigtig godt, fordi omsmagningen gjaldt 2. - 8. pladsen. Vores hold havde som det eneste hold 8 rigtige og vandt derfor DM i blindsmagning af øl. Stort tillykke til Bo, Birte og Kjeld. Resultatet betyder at DM til næste år skal afholdes af lokalafdeling Amager.

Amager Bryghus blev årets ølnyhed 2018

Amager Bryghus har i samarbejdet med det amerikanske bryggeri Modern Times Beer brygget en dobbeltmæsket, kraftfuld Imperial Stout med kaffe. Fløjlsblød og subtil bitter. Vi ønsker Amager Bryghus et stort tillykke.  I kan læse meget mere inde på foreningens hjemmesiden.
Læs mere om Årets danske Ølnyhed 2018 her.

 

 

Ny landsformand hos Danske Ølentusiaster

Klaus Rehkopff, Odense, står de kommende år i front for Danmarks største forening for øl. Læs her hans personlige præsentation af, hvem han er, og hvordan han vil arbejde for det gode øl. Se den nye landsbestyrelse her.
http://www.ale.dk/nyhed/artikel/ny-landsformand-hos-danske-oelentusiaster/
Selve generalforsamlingen kan du læse meget mere om på ale.dk


Husk at købe din billet til Ølfestival 2019
https://flexbillet.dk/aledk/oelfestival


Rigtigt god påske og højt skum
Amager Lokalformand
Dorte Nielsen