NYHEDSBREV 2019-6

Kære ølvenner
Vi skal besøge Peopel Like Us
Hvem er Peopel Like Us?
People Like Us en bryggervirksomhed, som har Mikkel Borg Bjergsø (Mikkeller) som mentor og som brygger deres øl på kontrakt hos Amager Bryghus, Flying Couch og i Belgien. Men de er meget mere end det. People Like Us er en socio-innovativ virksomhed, der arbejder på at udvikle og udbrede nye sociale forretningsforståelser. De er ikke et velgørenhedsprojekt, men et for-profit selskab. De er her for at brygge rigtig gode øl og lave en seriøs, bæredygtig forretning ud af det. People Like Us er også en platform, der udover bryggeriet har flere projekter og forretningsben, herunder at skabe jobs til personer, der ellers ville være på kanten af arbejdsmarkedet som følge af en diagnoser som ADHD, PTSD, angst etc.
I kan læse meget mere inde på deres hjemmeside https://peoplelikeus.dk/
Alt dette skal vi høre om mens vi smager på deres øl, og dette bliver således en ølsmagning med et langt bredere indhold end øl.
Den 27-4 2019 skal vi besøge People Like Us.
Start kl. 12.30 til ca. 17.00 og prisen er 150 kr.   
Den 19-4 2019 det er SIDSTE dag at tilmelde sig.
Vi mødes på bryggeriet kl 12.55 og adressen er Vermlandsgade nr. 2, 2300 København S.
https://map.krak.dk/?c=55.668702,12.597139&z=14&q=%22Vermlandsgade%202%202300%20K%C3%B8benhavn%20S%22;yp
Betalingen og tilmelding kan ske på MobilePay, hvor nummeret er 51632 Danske Ølentusiaster Amager, HUSK at skrive dit medlemsnummer under kommentarer. Eller du kan også overførebeløbet til foreningens konto på reg: 2130 og konto: 6880 268 773, HUSK at skrive dit medlemsnummer (Det er så vigtigt du gør det og HUSK DIT MEDLEMSKORT). Du kan også skrive til mig, så finder vi ud af det.

 

 

Pilsner-smagning

Pilsneren har en stærk position på det danske ølmarked primært takket være den store produktion som Carlsberg står for og som drikkes i rigt mål af den danske befolkning. Blandt mange medlemmer i Danske Ølentusiaster er pilsneren derimod knapt så populær, formentlig fordi Dansk Ølentusiaster netop blev dannet for at udvikle ølmarkedet i Danmark så pilsneren ikke ville være så dominerende. I Danmark er pilsneren som øltype ikke noget vores mange mikro- og håndbryggere bruger meget tid på at brygge, den er svær at brygge korrekt og det er nok mere interessant at lave IPA’er, stouts og andet lækkert øl. Men pilsneren består og blandt Lokalafdeling Amagers venner findes en stor fan, nemlig Bo Fønss. Bo har tidligere holdt ølsmagning med tysk øl for os, og i år vil han gerne holde en pilsner-smagning for os. Bo har et stort kendskab til og lidenskab for tysk øl og besidder en kvalitetssans der sikrer at vi nok skal få smagt nogle interessante øl – tilmed har han har lovet at vi IKKE skal smage Carlsberg eller Tuborg.
Den smagning foregår lørdag 15. juni 2019.
Den 8. juni 2019 det er SIDSTE dag at tilmelde sig.
Sted: Pavillonen ved Prismen kl. 13.
Prisen er 150 kr.
Betalingen og tilmelding kan ske på MobilePay, hvor nummeret er 51632 Danske Ølentusiaster Amager, HUSK at skrive dit medlemsnummer under kommentarer. Eller du kan også overførebeløbet til foreningens konto på reg: 2130 og konto: 6880 268 773, HUSK at skrive dit medlemsnummer (Det er så vigtigt du gør det og HUSK DIT MEDLEMSKORT). Du kan også skrive til mig, så finder vi ud af det.