Nyhedsbrev Marts 2018

Kan du ikke læse dette nyhedsbrev så klik her.

Dette nyhedsbrev indeholder lidt om:

  • Uddeling af Danske Ølmærke
  • Generalforsamling
  • Bus til generalforsamlingen
  • Regions Finalesmagning af Årets Danske Ølnyhed
Danske Ølmærke

Dansk Ølmærke uddeltes til helt unikke ølsteder, der har et stort udvalg, herunder øl. Der serveres med respect for øllet. Endvidere ville stedet have en stor ølviden, således at også begyndere indenfor øl kunne få gode råd og vejledning.
Det ville være en stor, kvalitetsmæssig oplevelse at få en øl på et sted.

<h3>Kriterierne</h3>

For at få tildelt Dansk Ølmærke, skal der overordnet være et godt udvalg af øl, der behandles ordentligt og serveres i et godt miljø.

Der lægges bl.a vægt på:

  • Ølstedet anbefales af Lokalafdelingen
  • Et antal lokale/regionale øl og/eller et antal internationale øl
  • God bredde i øltyperne og/eller specielle øltyper som f.eks. cask/trappist/gueuze
  • Brew pub med rimelig bredde og udskiftning af kvalitetsøl
  • Dedikation og tæft for det gode øl
  • Et egentligt og opdateret ølkort
  • Personale med ølviden
  • Øl serveret ved rette temperatur
  • Gæstehaner
  • Udskiftning af øllet f.eks.. i forhold til årstiden, lokale nyheder o.l.
  • Øl serveret i korrekte glas
  • Mad og øl
  • Miljøet og de geografiske hensyn

Geografiske hensyn betyder, at en særlig øloplevelse også må vurderes ud fra ølstedets beliggenhed og kundegrundlag.

Uddeling af Dansk ølmærke

Her finder du en liste over steder i Region københavn det får tildelt Dansk Ølmærke 2018. I listen kan du også se hvornår det enkelt sted for overrakt sit synlige bevis på at de har fået tildelt Dansk Ølmærke 2018.

Amager cykler rundt til de 6 steder, tiderne er ca. tider.

Allé Kroen/Conradis SteakhouseAlleen 56, 2770 Kastrup17/3 kl. 13.00
Fish and beerAmagerbrogade 143, 2300 Kbh S17/3 kl. 14.00
Hop HouseAmagerbrogade 160, 2300 Kbh S17/3 kl. 14.45
Amager ølhusHolmbladsgade 22, 2300 Kbh S17/3 kl. 15.40
Restaurant KaretenHollænderdybet 1, 2300 Kbh S17/3 kl. 16.30
Café LangebroIslands Brygge 1 B, 2300 Kbh S17/3 kl. 17.25

Ballerup

Restaurant og Bryggeri SkovlystOplysningerne kommer senere (se ale.dk/ballerup) 

Bornholm

Svaneke bryghusOplysningerne kommer senere (se ale.dk/bornholm) 

København

Frederik VIFrederiksberg Alle 42, 2000 Frederiksberg2/3 kl. 16.30
Berlin BarGammel Kongevej 147, 2000 Frederiksberg2/3 kl. 17.15
Bartof CaféNordre Fasanvej 46, 2000 Frederiksberg2/3 kl. 18.15
Frederiksberg ØlbarFalkoner Alle 79, 200 Frederiksberg2/3 kl. 19.00
London PubGodthåbsvej 4, 2000 Frederiksberg2/3 kl. 19.30
Meny Hellerup Strandvejen 64 A, 2900 Hellerup3/3 kl. 10.00
HøkerenRavnsborggade 13, kld. Tv, 2200 Kbh N3/3 kl. 12.00
NinkasiraLaurids Skaus Gade 3, kld., 2200 Kbh N3/3 kl. 13.30
Mikkeller & Friends BottleshopFrederiksborggade 21, stade HAL 1, E4, 1360 Kbh K3/3 kl. 15.00
Den Gamle KøbmandSkt. Annæ Plads 22, 1250 Kbh K3/3 kl. 16.30
Nørrebro BryghusRyesgade 3, 2200 Kbh N8/3 kl. 18.00
Café Blågårds ApotekBlågårds Plads 2, 2200 Kbh N8/3 kl. 18.45
ØlbarenElmegade 2, 2200 Kbh N8/3 kl. 19.30
BRUSGuldbergsgade 29 F, 2200 Kbh N8/3 kl. 20.15
Ørsted ØlbarNørre Farimagsgade 13, 1364 Kbh K9/3 kl. 17.30
BootleggersLinnésgade 16D, 1361 Kbh K9/3 kl. 18.15
The Black SwanBorgergade 93, 1300 Kbh K9/3 kl. 20.30
Belgisk BrygEmdrup Mosevej 12, 2400 Kbh NV10/3 kl. 10.30
KoelschipStefansgade 35, kld, 2200 Kbh N12/3 kl. 18.00
Mikkeller & FriendsStefansgade 35, kld, 2200 Kbh N12/3 kl. 18.30
Café VikingÆgirsgade 36, 2200 Kbh N12/3 kl. 19.45
DispensaryNørrebrogade 184, 2200 Kbh N12/3 kl. 20.30
HimmerigetÅboulevarden 27, st. th., 2200 Frederiksberg13/3 kl. 18.00
Il LocaleÅboulevarden 50, 2200 Kbh N13/3 kl. 18.45
ØlsnedkerenGriffenfeltsgade 52, 2200 Kbh N13/3 kl. 19.30
Restaurant BarrStrandgade 93, 1401 Kbh K13/3 kl. 20.30
WarpigsFlæsketorvet 25, 1711 Kbh V14/3 kl. 18.00
FermentorenHalmtorvet 29 C, 1700 Kbh V14/3 kl. 18.30
RbabarrabSønder Boulevard 53, st. tv., 1720 Kbh V14/3 kl. 19.00
KihoskhSønder Boulevard 53, 1720 Kbh V14/3 kl. 19.30
Mikkeller Bar, KøbenhavnViktoriagade 8B-C, kld., 1655 Kbh V14/3 kl. 20.00
Shamrock InnJernbanegade 7, 1608 Kbh V14/3 kl. 20.45
TaphouseLavendelstræde 15, 1462 Kbh K16/3 kl. 18.30
Lord Nelson BarHyskenstræde 9 kld., 1207 Kbh K16/3 kl. 19.00
Charlie's BarPilestræde 33, 1112 Kbh K16/3 kl. 19.30
Tryk BarMøntergade 24, 1116 Kbh K16/3 kl. 20.00
Byens KroMøntergade 8, 1116 Kbh K16/3 kl. 20.30
BoxbeersAldersrogade 6H, 2100 Kbh Ø17/3 kl. 12.30
Bunker BeerCarl Nielsens Alle 9, 2100 Kbh Ø17/3 kl. 13.30
Tap10Østerbrogade 122, 2100 Kbh Ø17/3 kl. 14.30
Søernes ØlbarSortedams Dosseringen 83 kld., 2100 Kbh Ø17/3 kl. 15.30
Brewers IncGormsgade 25, 2200 Kbh N17/3 kl. 17.00
Brewpub KøbenhavnOplysningerne kommer senere (se ale.dk/koebenhavn) 
SKAALOplysningerne kommer senere (se ale.dk/koebenhavn) 

Rødovre

Det Gamle HundebadRødovrevej 79, 2610 Rødovre16/3 kl. 17.00
Bus til generalforsamling

DER ER KUN FÅ PLADSER TILBAGE

Igen i år har de 4 sjællandske regioner lavet en bus tur til Danske Ølentusiaster generalforsamling den 24/3.

Men i år er der sket lidt ændringer, så planen se således ud:

  • Afgang 07:50 fra Hillerød st., Søndre Jernbanevej

  • Mødetid 08:40 fra DGI Byen, Tietgensgade

  • Mødetid 09:25 fra Ølby st. 

  • Mødetid 10:10 fra Ringsted st.

Der vil være plads 78 medlemmer på turen. Og der er førts til mølle. (der laves venteliste hvis nogle skulle melde fra)

Prisen vil være 100,- kr. for at deltage.

Du køber billet her.

Bussen kører hjem igen fra Dalum Landbrugsskole kl. 20:30, hvilke giver følgende ankomst tider:

  • Ringsted st. ankomst 21:30

  • Ølby st. ankomst 22:15

  • DGI Byen ankomst 23:00

  • Hillerød st. ankomst 00:00

Generalforsamling

Generalforsamlingen er åben for alle medlemmer af Danske Ølentusiaster.

Sted:
Dalum Landbrugskole, Idrætshallen.
Landbrugsvej 65, 5260 Odense.

Tid:
Lørdag den 24. marts 2018 kl.12:00 til senest kl.17:00 afhængig af dagens program og debat.

Dagsorden:
1. Formalia
          a. Valg af dirigent
          b. Godkendelse af forretningsorden
          c. Valg af referent
          d. Valg af stemmetællere
          e. Øvrige formalia

2. Landsbestyrelsens beretning

3. Regnskab til godkendelse

4. Indkomne forslag

5. Fremlæggelse af budget og fastsættelse af kontigent

6. Valg af Landsbestyrelsen
          a. Valg af Landsformand
          b. Valg af Økonomiansvarlig
          c. Valg af øvrige bestyrelsemedlemmer

7. Valg af kritisk revisor og kritisk revisorsuppleant

8. Eventuelt

Forslag
Forslag til punkter, der ønskes behandlet under dagsordens pkt. 4, skal være Landsformanden i hænde senest det 24. februar 2018 - hans.peter.jepsen@ale.dk.

Eventuelle forslag, vil sammen med landsbestyrelsens skriftlige beretning, regnskabet for 2017 og bedget for 2018 være tilgængelig på ale.dk fra onsdag den 14. marts 2018.

Praktiske oplysninger i forbindelse med generalforsamlingen.

  • Tilmelding skal ske på ale.dk inden den 15. marts 2018.
  • Husk at oplyse ved tilmelding:
  • Ønsker du sandwich ved ankomst?
  • Deltager du i aftensmaden efter generalforsamlingen?
  • Deltager du i ølsmagningen efter aftensmaden?
  • Det overstående er foreningen vært ved.

Ved ankomst til generalforsamlingen

  • Registrering sker i idrætshallen og begynder kl. 11:00 HUSK dit medlemskort samt den billet, du modtager, når du tilmelder dig på ale.dk.
  • Ved registreringen udleveres et smageglas samt materiale til generalforsamlingen.
  • Undervejs i generalforsamlingen holder vi pauser, hvor der serveres kaffe og øl.

Efter generalforsamlingen - for tilmeldte detagere

  • Spisning starter kl. 17:00 i Idrætshallen.
  • Ølsmagning kl. ca. 18:00 "Landet Rundt" v/Esben Langkniv

2018 er foreningens 20-års jubilæum, så ølsmagningen er i år udvidet med musikalsk underholdning for at gøre det ekstra festligt.

Esben Langkniv, hvis borgerlige navn er Esben Bøgh Laursen, vil stå for både præsentationen af øllene og for humoristiske musikalske indslag og gode historier sammen med guitaristen Henrik Skriver.

Esben kommer både med en baggrund som æresmedlem i Haandbryggerlauget af 1970, hjemmebrygger og vant med at stå for ølsmagninger - og som professional musiker hvor han har optrådt overalt i Danmark og for dansk interesserede i både Sverige, Norge, Island, Tyskland, Holland, Frankrig og USA. Fra han seneste udgivelse "Hat & Briller" genkender nogle måske humoristiske sange som f.eks. "Den dag øllet blev til" og De syv små dværge".
Som titlen på udgivelsen antyder, er der tale om en samling muntre sange - en hyldest til livet og ikke mindst godt øl. Så der bliver noget at glæde sig til!!

 

 

En hyggelig aften.

Den 17. februar 2018 mødtes ølentusiaster fra hele regionen på Telefonfabrikken. De var samlet for at smage og stemme på øllene i finale om Årets Danske Ølnyhed(er).

Men først havde 50 personer valgt at komme til en omgang lækker mad, som de kunne side og hygge omkring, mens de kunne drikke 2 forskellige fadøl.

Efter de havde spist deres mad kom der 8 flere for at være med i smagningen og afstemningen.

Så ledes kunne vi lave et regionalt resultat i afstemningen om Årets Danske Ølnyhed. De 3 vindere fra denne smagning blev:

  • 0-4 Don’t Worry Pale Ale, Svaneke Bryghus
  • 4-7 Kinky Cowboy IPA, Ugly Duck Brewing Co.
  • 7-   Trumputkim, Hornbeer 

Vi kan kun konstatere at det var en rigtig hyggelig lørdag aften.

Læs mere om aften og de øl vi smagte, samt se en masse billeder på hjemmesiden.

Højt skum

 

Regionsformand København 

Bitten Riis Thomsen