Nyheder

Nyhed

EU's krav om genbrugsflasker holder ikke vand – hverken klimamæssigt eller økonomisk

Krav fra EU vil tvinge Danmark til at øge andelen af genbrugsflasker markant inden 2030. Men ifølge en ny analyse er der hverken klima- eller miljøgevinster at hente. Det danske pant- og retursystem er simpelthen for godt til, at kravet giver mening, er budskabet fra Dansk Retursystem.


Del nyhed :

Foto: Ty Stange

 

En ny livscyklusanalyse fra Teknologisk Institut slår fast, at der ikke er belæg for at konkludere, at genbrugsflasker generelt er bedre for klimaet end de genanvendelige emballager, der allerede cirkulerer i det danske pant- og retursystem. Analysen er udarbejdet for Dansk Retursystem og har gennemgået kritisk review af uafhængige eksperter.

Konklusionen er klar: En genbrugsflaske i glas på 0,33 liter kan i dag have en højere CO2-udledning end en aluminiumsdåse med samme indhold – medmindre flasken indsamles, vaskes og genpåfyldes langt flere gange end i dag.

 

Det danske system er allerede i verdensklasse

 

Det er det højtydende danske pant- og retursystem, der gør forskellen. I 2024 returnerede forbrugerne 2,1 milliarder tomme flasker og dåser – mere end ni ud af ti emballager kom retur. Og 99,7 % af dem, der afsættes til genanvendelse, bliver til nye flasker og dåser i såkaldt closed loop-genanvendelse, som er den højeste kvalitet af genanvendelse overhovedet.

Det er netop dette system, der ifølge Dansk Retursystem gør EU-kravet malplaceret i en dansk kontekst.

"Samlet set er der ikke reelle klima- og miljøgevinster ved at vælge genbrugsflasker frem for dåser og plastflasker, da vi har et cirkulært og effektivt pant- og retursystem. Begge emballagetyper og de forskellige materialer har styrker og udfordringer, men der er ikke grundlag for at fjerne det frie emballagevalg, som har spillet en vigtig rolle i den positive udvikling på drikkevaremarkedet, og tvinge danske virksomheder og forbrugere over på en standardflaske, som skal vaskes og genpåfyldes", siger Kasper Qvant Schmidt, administrerende direktør hos Dansk Retursystem.

 

 

Dyrt, tungt og belastende for mikrobryggerier

 

EU's emballageforordning (PPWR) kræver, at genbrugsflasker udgør 10 procent af drikkevareemballagerne i 2030 – med mulighed for at stige til 40 procent i 2040. Kravet træder i kraft i august 2026.

Konsekvenserne for dansk ølindustri vil være mærkbare. Bryggerierne vil skulle investere i parallelle produktionslinjer, vaskerier og logistik – omkostninger, der i sidste ende lander hos forbrugerne i form af højere priser og færre valgmuligheder i supermarkedet.

Særligt hårdt vil det ramme mikrobryggerier, som i vid udstrækning har baseret deres produktion på dåser. Alene i 2025 lukkede 13 mikrobryggerier, lyder det fra Dansk Retursystem. Et nyt krav om standardglasflasker risikerer at accelerere den udvikling.

Dertil kommer et logistisk problem: Genbrugsflasker fylder langt mere end sammenpressede dåser og plastflasker. Dansk Retursystem vurderer, at det vil kræve fem lastbiler at indsamle den samme mængde drikkevarer, som i dag kan transporteres i én lastbil med komprimerede emballager.

 

 

Ølentusiaster bakker op om undtagelse

 

Også Danske Ølentusiaster, der organiserer landets ølinteresserede forbrugere, tager afstand fra EU-kravet – og bakker op om, at det danske pant- og retursystem bør fritages.

"Det er paradoksalt, at EU vil tvinge os over på en løsning, der er ringere for klimaet, mens vi har et af verdens bedste retursystemer herhjemme. For ølentusiaster handler det ikke kun om klimaet – det handler også om mangfoldighed. Mikrobryggerier er rygraden i dansk ølkultur, og mange af dem vil simpelthen ikke overleve, hvis de tvinges til at investere i glasflaskeproduktion. Vi støtter fuldt ud, at drikkevareemballager i det danske pant- og retursystem fritages fra genbrugskravet," siger Niels Torm, landsformand for Danske Ølentusiaster.

 

Politikerne bør handle nu

 

Ifølge Dansk Retursystem giver analysen beslutningstagerne det nødvendige grundlag for at søge om nationale undtagelser, som faktisk er mulige inden for EU-forordningen.

"Når der ikke er reelle miljø- og klimagevinster at hente, er kravet om flere genbrugsflasker ikke proportionalt med de store omkostninger, som påføres bryggerierne og i sidste ende forbrugerne, som vil skulle betale regningen i form af højere priser på drikkevarer. Derfor bør politikerne i Folketinget og en ny regering bede EU-Kommissionen om en undtagelse, så drikkevareemballager, der indgår i det danske pant- og retursystem, fritages fra genbrugskravet", siger Kasper Qvant Schmidt.



Dansk Retursystem Pant
EU

Arrangementer

Emne

År

Gem og luk

Emne

Gem og luk

År

Gem og luk

Sorter efter: Nyeste

0 Resultater
Ingen Nyheder På Denne Filtrering
Indlæs Flere