Arrangementer

Herunder finder du se en liste over foreningens kommende arrangementer.

Lister over den enkelte lokalafdelings og regions arrangementer kan også findes på disses egne sider - find dem her

Lokalafdeling København Nord
Sted:
Telefonfabrikken, Fællesrum
Telefonvej 8
2860 Søborg
Kontakt:
Bitten Riis Thomsen
Januar smagning - Komplementærøl
29 januar 2020 - 19:00 til 22:00
Januarsmagningen tager udgangspunkt i begrebet ”komplementærøl”. Komplementære størrelser er to sider af samme sag men kan aldrig fastholdes samtidig. Sigtet er at præsentere en række nyfortolkninger eller nydannelser af kendte klassikere gennem tiden.
Vi vil lægge ud med et prøvebryg af Chresten Jacobsens ale i Brolæggerstræde omkring 1830. I fællesskab vil vi undersøge om I.C. Jacobsens undergærede øl fra 1847 trods fermenteringsforskellen byggede videre på dette fundament.
På samme måder vil vi gennem nogle nedslag se på, hvordan f.eks. nye idéer, afgifter og brygmetoder kan have reformeret kendte øltyper.
Særlig tydeligt bliver det med ølrevolutionen for 20 år siden. IPA’en har siden foretaget adskillige knopskydninger og belgisk bryg er blevet mere humlet. Der er mange eksempler.

Kom og leg med den 29. januar! Henning Hansen og Allan Henriksen står for løjerne.

Tilmeldingen sker her.

Sidste tilmelding er den 22/01

Lokalafdeling Odense C
Sted:
Carlsens Kvarter
Hunderupvej 19
5000 Odense C
Kontakt:
Jan Tonni Hansen
Tlf.: 30342807
Eksformandens favoritter præsenteret af Landsformanden
29 januar 2020 - 19:30 til 21:30

Vores tidligere lokalformand Klaus Rehkopff har udvalgt 8 favoritter til en hyggelig smagsaften. Dermed kan vi også prale af et medlemsmøde med foreningens nye Landsformand. Her bliver både til den bitre og mørke side - og pas på, det bliver en stærk aften.

Tilmelding til onsdagsmødet på Place2Book

Lokalafdeling Odense C
Sted:
Munchen
5000 Odense C
Kontakt:
Niels J. Simonsen
Tlf.: 40932765
Munchentur 2020
30 januar 2020 - 08:00 til 3 februar 2020 - 20:00

5 Festlige Feriedage. Til ølfestival. 

Eller turist i en af europa’s dejligste byer. 

Pris 2100 kr. I delt dobbeltværelse. Elle 2900 i enkeltværelse. 

Turen starter og slutter i Flensborg. 

Læs mere i denne folder: https://www.ale.dk/fileadmin/filer/LOKALAFDELINGER/Odense_C/Mu__nchen_2020.pdf 

Lokalafdeling Viborg
Sted:
Bryggerstuen
Sortebrødre Kirke Stræde 25
8800 Viborg
Kontakt:
Jan Ole Haikier
Tlf.: 28916500
Smag på Norden
30 januar 2020 - 19:00 til 22:00

Arrangementsudvalget har denne gang valgt emnet Nordisk Øl.
Vi afprøver markedet for nordisk øl og finder forhåbentligt nogle rigtigt fine eksemplarer. Der skal smages på 8-9 forskellige.
Det foregår i Bryggerstuen på Viborg Bryghus. Sortebrødre Kirke Stræde 25.

Prisen har vi sat til 150,00 kr.
Giv venligst besked om du kommer til Jan Ole på janole(at)fibermail.dk

Lokalafdeling Slagelse
Sted:
Upper Hill
Fisketorvet 3
4200 Slagelse
Kontakt:
Bo Rene Nielsen
Belgisk øl smagning
30 januar 2020 - 19:00 til 21:30

Vores første ølsmagning i 2020 bliver med Belgisk øl som tema og vil blive afholdt på Upper Hill i Slagelse.
Smagningen afholdes d. 30 januar kl. 19 på Upper Hill i Slagelse.
Upper Hill har givet os muligheden for at låne deres hyggelige lokale i kælderen, som vi helt naturligt vil gøre brug af til denne smagning.
Vi har fået Slagelse Vinkompagni og Tony fra Klosterbryggeriet til at forestå denne smagning.
Klosterbryggeriet er en af Danmarks største importører af Belgisk øl, og leverandør til Slagelse Vinkompagni.
Prisen for dette vil være 125 kr. som betales på dagen til Bo, som også skal modtage tilmelding senest d. 23. Januar på mail bo.rene.nielsen@ale.dk
Kom og støt op om vores afdelings første smagning i 2020, som nu afholdes i nye hyggelige omgivelser på Upper Hill i Slagelse.
Da vi afholder arrangementet på Upper Hill, vil det naturligvis være muligt at møde før tid og købe en øl eller lidt at spise, i henhold til de muligheder som Upper Hill tilbyder. Se menu her https://www.theupperhill.dk/menu/

Lokalafdeling Næstved
Sted:
Humle Ølbar
Vinhusgade 13
4700 Næstved
Kontakt:
Lokalformanden
Tlf.: 2250 7065
Smagning af vinderøl fra vores smagninger i 2019
30 januar 2020 - 19:00 til 22:00

Se mere - HER.

/12-1-2020

 

Lokalafdeling Frederikshavn
Sted:
Jerry’s Restaurant & Brewery
9900 Frederikshavn
Kontakt:
Carsten Jørgensen
Royal Unibrew
1 februar 2020 - 16:30 til 21:00

Fra Royal Unibrew får vi besøg af ølsommelier Peter Jensen.  Peter vil præsentere nogle af de øl brands som Royal Unibrew har i Danmark. Hvis der skal sættes navn på nogle af de øl brands kan man nævne Royal – Albani – Anarkist – Kissmeyer – Schiøtz – Lottrup – m.fl.  Hvilke vi får lov til at smage vides ikke, men porteføljen er stor og vi får 8-9 smagsprøver.

Deltager pris: 200kr (incl mad, vælg mellem Jerrys burger)

Tilmelding: Senest 26. januar, tilmelding er åben, tilmelding her.

Lokalafdeling Køge
Sted:
Hugos Kælder
4600 Køge
Ratebeer/Untapped - toppen af poppen
3 februar 2020 - 18:30 til 21:30
Ratebeer/Untapped verdens bedste øl
En aften hvor vi skal smage verdens bedste øl ifølge de to ølbedømmelsessider "ratebeer" og "untapped"
Bliv også klogere på hvordan de to sider bedømmer øl og hvor enige/uenige de til tider kan være 
Lokalafdeling Holbæk
Sted:
No5
Nygade 5
4300 Holbæk
Månedens øl
5 februar 2020 - 19:00 til 21:00

Vi mødes på No5 og drikker en øl eller to.

Bemærk månedens øl vil som regel kun kunne findes denne ene dag 

Lokalafdeling Haslev
Sted:
Bykroen
Jernbanegade 46
4690 Haslev
Kontakt:
Henning Palm
Tlf.: 28 83 30 94
Årets overraskelse!
6 februar 2020 - 18:30 til 22:00

OBS! Ny dato!

Mere information følger!

Lokalafdeling Skagen
Sted:
Skagen Skolen
9990 Skagen
Kontakt:
Jeppe Josiassen
Øl og Mad
7 februar 2020 - 17:00 til 22:00

Vi hygger med at lave god mad og smage noget godt øl.

Begrænset antal, så først til mølle.

Pris: 250 kr.

Indbetales på konto: 7530-1101798

Lokalafdeling Middelfart
Sted:
Golfklubben Lillebælt
Østre Hougvej 130
5500 Middelfart
Kontakt:
Bjørn Bodi
Tlf.: 27 21 31 26
Warwik Bryghus fra Varde
11 februar 2020 - 18:30 til 22:00

Vi får besøg af Warwik Bryghus fra Varde. Læs mere i nyhedsbrevet her.

Lokalafdeling Maribo
Sted:
Restaurant Bangs Have
Bangshavevej 23
4930 Maribo
Kontakt:
Brian Friis
Tlf.: 51580706
Håndbryggeraften
12 februar 2020 - 19:00 til 22:00

På denne aften skal afdelingens egne håndbryggere konkurrere om hvem der er den bedste.

Valget foregår ved blindsmagning, så det bliver en herlig aften, hvor vi der er tilstede skal afgøre, hvem der præsenterer den bedste øl. Det bliver en rigtig sjov og spændende aften, så reserver allerede nu dagen.

Lokalafdeling Bornholm
Sted:
KIF Centret
Lindevej 25
3782 Klemensker
Ratebeer - untappd aften
14 februar 2020 - 19:00 til 22:00

Denne aften skal vi smage øl fra enten Ratebeer eller Untappd.

Øl der får nogle af det højeste score på de to steder.

Så det bliver spændende at se hvad folk på to sidder syntes er "godt" øl.

Det bliver Dan Aage Jeppsen og Lennart Mortensen der står for smagningen.

Prisen for smagningen er : 200kr

Sidste tilmeldingsfrist er den 9 februar  kl. 23:59

Indbetaling kan ske via bankoverførsel

reg nr. 0650 konto nr. 0717631900

eller via mobilpay 22039

(Husk og noter dato og navn for arrangement)

Lokalafdeling Brønderslev
Sted:
Brønderslev
9700 Brønderslev
Finalesmagning
15 februar 2020 - 15:00 til 19:00
Lokalafdeling Østfyn
Sted:
3F's Lokaler
Frisengårdsvej 5E, - indgang fra parkeringspladsen bag ved Føtex.
5800 Nyborg
Kontakt:
Grete Holm Nielsen
Tlf.: 21 27 31 08
Det Lille Bryggeri
18 februar 2020 - 19:00 til 22:00

Vi har været så heldige at få René fra "Det lillebryggeri" til at komme til Nyborg.

René medbringer 8-10 af deres gode øl vi skal smage på.

Tilmelding skal ske på https://ale-ostfyn.nemtilmeld.dk/2/ senest den 14. februar 2020.

Prisen for denne super aften er 210 kr.

Stedet er det samme 3F's mødelokale, Frisengårdsvej 5E, (Indgang fra parkeringspladsen ved Føtex) 5800 Nyborg

Lokalafdeling Fredericia
Sted:
Fredericia Brewpub
Gothersgade 51
7000 Fredericia
Kontakt:
Robert Markussen
Tlf.: 40303222
ØL-BANKO
18 februar 2020 - 19:00 til 22:00

Øl-Banko bliver vores februar arrangement, hvor vi skal spille om attraktive og flotte øl-præmier, inkl. forskellige herlige kolde øl undervejs.
Den første vinder har en række fuld, dernæst har den anden vinder 2 rækker, og tredje vinder har så fået hele pladen fuld.
Programmet byder på traditionelle Banko spil, Den Fæle Lykkepose, men også hurtig Banko skal vi prøve kræfter med.

Der vil naturligvis også være fine sidegevinster, så tal-mongoler også har en chance for at gå hjem med en gevinst.
Simpelt, hyggeligt og nervepirrende på samme tid, alt imens vi nyder flere forskellige kolde øl.
Det vil nok være en fordel hvis man har rimelig styr på Banko slang. 
Ved du f.eks. hvilket tal der gemmer sig bag "røvballer", "den frække" eller "to tykke damer" ?.

Her en nogle af de attraktive og flotte gevinster vi skal spille om:

Et komplet øl-sæt fra Beertasting in the Dark ( 10 øl ).
Billetter til Beer, Butts and Burlesque d. 13 marts.
Den eksklusive Whiskey Lager 12% fra Carlsberg laboratorium - 3 stk.
Ølbrødre - Bogen om brøderne bag Mikkeller og Evil Twin.
Håndbryg: Kurv med udvalgte øl fra håndbrygger i Fredericia.
Belgisk Trappist sæt ( én øl fra hver af de 6 bryggerier ).
Den dyre Dark Horizon 6, Imperial Stout 15% fra Nøgen Ø ( 260,- 33 cl. )
Højt skum - Bog af Storm P.
Big Worst - Barley Wine fra Mikkeller 37 cl. ( 14,4% )
Stygian Descent fra Stone Brewing ( Black IPA / Whiskey & Bourban Berrel aged 225,- )
Grimbergen glas - kasse med 6 stk.
Samt Ølgaver fra bl.a.:
Bøgedal, Åben, Hornbeer, Beers Shoppen i Kolding, Bryggeriet Vestfyen,
Carlsberg, Kvickly Middelfart, Det Bette Ølhus og Nørrebro Bryghus. 


Alle frivilligehjælpere på Ølletsdag sidste år, deltager gratis !
Frivilligehjælpere tilmelder sig ved at sende en mail til vores næstformand Robert
Pris 102,- inkl. 2 Banko plader ( flere kan tilkøbes )
Deadline for tilmelding d. 11 feb.
Tilmelding på vanligvis - Se her

Lokalafdeling Esbjerg
Sted:
Dronning Louise
Torvet 19
6700 Esbjerg
Kontakt:
Jakob Sørensen
Tlf.: 2212 2675
Medlemsmøde Februar + Fødselsdag
18 februar 2020 - 19:00 til 22:00

Kom og vær med til at fejre Lokalafdeling Esbjergs 18 års fødselsdag

Nærmere info senere

Lokalafdeling Odense C
Sted:
Carlsens Kvarter
Hunderupvej 19
5000 Odense C
Kontakt:
Jan Tonni Hansen
Tlf.: 30342807
Det Sorte Øl
18 februar 2020 - 19:30 til 21:30

Traditionsrig smagning af de sorte øltyper. Alt er i spil fra Schwarzbier til Imperial Stout, og store smagsoplevelser er garanteret.

Tilmelding til tirsdagsmødet, 18. februar: Place2Book

Lokalafdeling Svendborg
Sted:
Torvecafeen
5700 Svendborg
Kontakt:
Susanne Skjold Iversen
Torvecafeen
19 februar 2020 - 18:30 til 22:00

Vi er ved at aftale et arrangement med Torvecafeen, som med de nye ejere, hvoraf den ene er Ølsommelier, har fået rigtig mange lækre øl på hylderne og i hanerne.

Mere info kommer senere.

Tilmelding senest onsdag den 12. februar kl 18.30 via NemTilmeld(Klik her).

Vi ses.

Lokalafdeling Holbæk
Sted:
No5
Nygade 5
4300 Holbæk
Ølsmagning
19 februar 2020 - 19:00 til 21:30

Emnet for denne aften er ikke klar endnu, men mon ikke vi finder på noget

Lokalafdeling Halsnæs
Sted:
Krudthuset
Krudtværks alle 15b
3300 Frederiksværk
Ølsmagning
21 februar 2020 - 18:30 til 22:00

Jan Klarskov holder 50 års jubilæum som brygger. Han vil præsentere en række lækre øl som han kunne tænke sig at få klonet. Mere info kommer snarest

Lokalafdeling Thisted
Sted:
Thisted Bryghus
7700 Thisted
Kontakt:
Jens Munk
Tlf.: 42602103
Tema smagning med Røgøl v/Knud Øllgaard
21 februar 2020 - 19:00 til 23:00
Lokalafdeling København
Sted:
Telefonfabrikken
Telefonvej 8
2860 Søborg
Kontakt:
Regionsformanden
Tlf.: 3151 2165
Region København : BrewDog smagning
22 februar 2020 - 19:00 til 22:00

 

/26-1-2020

 

Lokalafdeling København Nord
Sted:
Telefonfabrikken, Fællesrum
Telefonvej 8
2860 Søborg
Kontakt:
Bitten Riis Thomsen
Februar smagning - BrewDog
22 februar 2020 - 19:00 til 22:00

En folkeaktie ejer fra Danmark vil sammen med Brewdog fortælle om Brewdogs store udvalg af øl.

Vi får besøg af Brewdog, som er et Skotsk bryggeri.

Det er et meget anderledes bryggeri, som laver masser af spændende øl.

Brewdog er baseret på folkeaktier og som aktionær får man mange sjove fordele og mulighed for spændende oplevelser.

Vi skal smage på de mange elementer i Brewdogs verden krydreret med en masse gode historie.

Headliniers – de faste øl
Sæson øl – hvad er på hanen?
Abstrakt – gad vide hvad det er
Overworks – Sour øl*
Paradox – ja det er et godt spørgsmål
Fanzine – kan man virkelig det?

Derudover præsenteres for de destilleret varer…

Prisen for at deltage i denne fantastisk aften er 200,-

Køb billet til denne smagning her.

Sidste frist for at købe adgang er den 15/02-2020

Lokalafdeling Holstebro
Sted:
Fox & Hounds
Nørregade 26
7500 Holstebro
Kontakt:
Brian Holgersen
Tlf.: 97412917
Medlemsmøde
25 februar 2020 - 19:00 til 22:00

Emnet er endnu ikke fastlagt, men det bliver helt sikkert spændende.

Prisen er kr. 120,-
Tilmelding hos næstformanden på brian.holgersen@ale.dk
Sidste frist er 18/2 2020.

Lokalafdeling Odense C
Sted:
Carlsens Kvarter
Hunderupvej 19
5000 Odense C
Kontakt:
Jan Tonni Hansen
Tlf.: 30342807
Det Sorte Øl
26 februar 2020 - 19:30 til 21:30

Traditionsrig smagning af de sorte øltyper. Alt er i spil fra Schwarzbier til Imperial Stout, og store smagsoplevelser er garanteret.

Tilmelding til onsdagsmødet, 26. februar: Place2Book

Lokalafdeling Rødovre
Sted:
(endnu ikke fastlagt)
2610 Rødovre
Kontakt:
Kim Danø
Tlf.: 20 93 22 93
Mørke smagning
27 februar 2020 - 19:00 til 22:00

Ikke (nødvendigvis) mørke øl, men ...

(dato, tid og sted kan ændre sig)

Lokalafdeling Skanderborg
Sted:
Solgårdsvej 3 kld.
8660 Skanderborg
Kontakt:
Kirsten Bredow
Tlf.: 61260326
Medlemsmøde
27 februar 2020 - 19:30 til 22:00

Henrik Brostrøm vil denne aften præsenterer os for øl fra Skanderborg Bryghus

Pris pr. person: 100 kr.

 

Lokalafdeling Frederikshavn
Sted:
Mødested Kirkepladsen
9900 Frederikshavn
Kontakt:
Carsten Jørgensen
Frederikshavn Beer Walk
29 februar 2020 - 12:30 til 16:30

Vi forener det praktiske og det fornøjelige sammen. 2020 er året hvor vi igen skal uddele foreningens ølmærke til udvalgte steder i vores lokal område.  Vi har i lokal afdeling indstillet flere kandidater til ølmærke både i kategorien udskænkningssted og som salgs sted.  Flere af disse steder er med i Frederikshavn Beer walk, så der er nærliggende at vi går rundt og besøger nogle af stederne og ser om der ikke er nogen af dem som skal hæders med ølmærke 2020-2021.
Lidt om Beerwalk:  man får udleveret en lille pakke med glas og ølbilletter til 6x15 cl som kan bruges på 10 forskellige udskænknings steder. Læs evt mere om Frederikshavn Beer walk her:
Mere info om Ølmærke kan fås her:
Deltager pris: 100 kr (afdelingen sørger for at få fat i Beerwalk glas)

Tilmelding senest d. 23. februar 2020, tilmelding åben, kan ske her

Lokalafdeling Horsens
Sted:
Vestbeboernes hus
Vestergade 7b
8700 Horsens
Kontakt:
Thor Bukhave Abilgaard
Belgisk smagning
29 februar 2020 - 14:00 til 17:00

Denne gang skal vi smage belgiske øl hjembragt af Thor og Lars Armby.

Lokalafdeling Aabenraa
Sted:
Fox & Hound / Hotel Europa
6200 Aabenraa
Rate Beer
29 februar 2020 - 19:00 til 22:00

 

Heinrich fra Smagen af øl præsentere nogle af de øl der har fået en høj rating på RateBeer

Lokalafdeling København
Sted:
2000 Frederiksberg
Medlemsmøde : Fra Kissmeyers kælder
2 marts 2020 - 19:00 til 22:00

Vi planlægger et ekstraordinært spændende medlemsmøde med øl-koryfæ Anders Kissmeyer.

Han har været med i den danske ølrevolution fra den spæde start - var faktisk en af foregangsmændene - siden han tog afsked med Carlsberg og blev sin egen.

Han er kendt for innovation omkring øl. Endvidere har han en fantastisk viden.

Foreløbig planlagt til mandag den 2-3-2020 kl 19.
Ret til ændringer forbeholdes.

/12-1-2020

 

Lokalafdeling Holbæk
Sted:
No5
Nygade 5
4300 Holbæk
Månedens øl
4 marts 2020 - 19:00 til 21:00

Vi mødes og drikker en øl sammen

Lokalafdeling Vejle
Sted:
Bygningen
Ved Anlæget 14 B
7100 Vejle
Kontakt:
Leif "Bamse" Vindbjerg Nielsen
Tlf.: 28 25 06 52
Øluniverset
7 marts 2020 - 12:00 til 21:00

 

Den 7. marts 2020 kl. 12-21 kan du opleve Øluniverset.

Det er en hyggelig endags festival, hvor du som besøgende kan gå på opdagelse i et spændende univers fyldt med alt det bedste inden for øl og andet godt.

 

Festivalen bliver afholdt i Bygningen, Anlægget 14B, VejleF, som er et centralt kulturhus og spillested i Vejle.

Bygningen er et stemningsfuldt venue og er perfekt til at danne rammerne omkring en unik og hyggelig festivaloplevelse for dig som besøgende.

 

Musikken leveres i samarbejde med JAZZ I Trekanten og Jive-jazz Vejle.

 

 

Entrepris:

Forsalg 120 kr. inkl. glas og 4 poletter til udskænking.

 

Billetter klik her  

 

Poletsystem:

Poletter ombyttes til udskænking hos udstillerne og  købes ved indgangen til en stykpris a 10,-

 

Praktisk information:

Ved fremvisning af gyldigt studiekort gives der 2 ekstra poletter ved indgangen.

Ved fremvisning af gyldigt medlemskort fra Danske Ølentusiaster gives 2 gratis poletter ved indgangen. 

 

For at deltagelse i festivalen skal du være minimum 18 år.

Krav om billedlegitimation kan forekomme ved tvivlssager. 

 

Udskænkning varer indtil kl. 20.45.

 

 

Frivillige:

Frivillige søges til DØEs stand på Øluniverset 7. marts i Bygningen...!!!!

Man behøver absolut ikke være ølnørd for at hjælpe - man kommer rigtig langt med entusiasme og lyst til at promovere DØE - og så kan det forhåbentlig give flere medlemmer til lokalafdelingen.

 

Vagterne bliver på to timer og ligger fra 11.30-13.30, 13.30-15.30, 15.30-17.30, 17.30-19.30 og 19.30-21.30.

På første og sidste vagt er der hhv. lidt klargøring/oprydning.

 

Som hjælper er der gratis entre til Øluniverset - poletter skal I dog selv købe.

 

Hvis du/I har lyst til at hjælpe så send mig en mail på lebavini@gmail.com

 

Højt skum

Leif “Bamse” Vindbjærg Nielsen

 

*** *** *** 

 

Se mere her:

http://oeluniverset.dk/

Lokalafdeling Hjørring
Sted:
Skagensvej 30 - 9982 Ålbæk
9800 Hjørring
Kontakt:
Arnold Simonsen
Tlf.: 40143012
Det bette ølhus
7 marts 2020 - 15:00 til 20:00

Kom nu alle der kan, lad os på en hyggelig eftermiddag sammen. 

Seneste tilmelding den 2-3-2020

Betaling: 9206 - 4745865976 eller MobilePay 40611701

Vi tager til Vera på Det bette ølhus. Vi skal smage hvad hun har på hanerne og måske også flasker.

Vera kan tilbyde  Tapas samt 8 øl til en pris af:

Kr. 300,00 pr. person

Kun 8 øl på fad. kr. 150,00  pr. person (forventet pris)

Hvis man tager toget fra Hjørring kl. 13.58 er man i Ålbæk kl. 14.58

Se Rejseplanen her

Henvendelse også til:


Arnold Simonsen

arnold.simonsen@ale.dk

98911741 - 40611701

 

Lokalafdeling Køge
Sted:
Hugos Kælder
4600 Køge
Øl skal da drikkes af glas
8 marts 2020 - 18:30 til 9 marts 2020 - 21:30

Denne spændende aften bliver viklogere på hvor stor betydning valget af ølglas kan have for smagsoplevelsen - demonstreret med en række velvalgte øl

Lokalafdeling Maribo
Sted:
Restaurant Bangs Have
Bangshavevej 23
4930 Maribo
Kontakt:
Brian Friis
Tlf.: 51580706
Besøg af Husbryggeriet Jacobsen
11 marts 2020 - 19:00 til 22:00

Vi får besøg af Bjarke Frederiksen fra Husbryggeriet Jacobsen. Han vil præsentere noget af deres herlige spændende øl af forskellige slags, som er brygget på mange års erfaringer.

Se eventuelt mere på deres hjemmeside: www.Jacobsenbryg.dk

Lokalafdeling Haslev
Sted:
Bykroen
Jernbanegade 46
4690 Haslev
Kontakt:
Henning Palm
Tlf.: 28 83 30 94
Trappist smagning
12 marts 2020 - 18:30 til 11 marts 2020 - 22:00

Formanden vil skaffe et udvalg af Trappist øl, der er lagt op særlig aften!

Lokalafdeling Fredericia
Sted:
Det Bruunske Pakhus
Kirkestræde
7000 Fredericia
Kontakt:
Robert Markussen
Tlf.: 40303222
Beer, Butts and Burlesque
13 marts 2020 - 18:30 til 21:30

DØE Fredericia og Teater Malstrøm præsenterer The Time Machine - Et hæsblæsende Burlesque-show i international stil, eksklusivt denne aften KUN for medlemmer af DØE.

Lokalbestyrelsen har i samarbejde med Teater Malstrøm arrangeret denne lukkede forestilling for vores medlemmer fredag d. 13 marts, hvor billetter ikke er tilgængelig for offentligheden denne aften.
Vi skal opleve et helt fabelagtig erotisk show med live sang, komik, dans, og farverige kostumer, i de intime rammer på Det Bruunske Pakhus.
Under showet bliver der serveret forskellige øl, som vi nyder ved de små borde, som er placeret tæt rundt om scenen.

Vi tager med professor Herbert George Wells ud på en fantasifuld, og fandenivoldsk rejse i hans utrygge Time Machine.
En rejse fra fortidens Adam og Eva og helt ind i fremtiden. Det bliver vildt, det bliver særdeles underholdende og det bliver i særklasse.

Lokalbestyrelsen håber på stor tilmelding til denne unikke DØE forestilling, og vi er ikke i tvivl om at det bliver en helt fantastisk, farverig og fornøjelig aften.
Efter forestillingen har baren åben i Pakhusets café, hvor vi kan hygge os med en øl eller to.

Praktisk info:

  • Unummererede sidde pladser rundt om scenen
  • Velkomst øl
  • Fri DØE øl under forestillingen ( ikke fra baren )
  • Forestillingen starter kl. 19.30
  • Varighed: Godt to timer inkl. øl-pause
  • Forestillingen er uegnet for snerpet og sarte sjæle ;-)
  • Efter forestillingen ca. kl. 21.30 er baren åben ( EGEN BETALING )
  • Begrænset pladser / Først-til-mølle ( 85 pladser )
  • Lukket forestilling kun for DØE medlemmer

 

Tilmelding på vanligvis - Se her
Deadline senest 28 feb.
Pris 293,- inkl. fri øl under forestillingen

Lokalafdeling København Nord
Sted:
PRISMEN
Holmbladsgade 71
2300 København S
DM i blindsmagning
14 marts 2020 - 12:00 til 20:00

Lokalafdelngen Amager står i år for DM i blindsmagning.

Det er her der dystes i viden om øl man smager i "blinde". Man er et hold af 3 personer, som sammen skal svare på en rækken spørgsmål

Der vil i løbet af januar kommer en invitation, og her efter kan vi sige mere.

Region København
Sted:
PRISMEN
Holmbladsgade 71
2300 København S
DM i blindsmagning
14 marts 2020 - 12:00 til 20:00

Lokalafdelngen Amager står i år for DM i blindsmagning.

Det er her der dystes i viden om øl man smager i "blinde". Man er et hold af 3 personer, som sammen skal svare på en rækken spørgsmål

Der vil i løbet af januar kommer en invitation, og her efter kan vi sige mere.

Lokalafdeling Ballerup
Sted:
Prismen
Holmbladsgade 71
2300 København S
Kontakt:
Henrik Suhr
Tlf.: 20527868
DM i blindsmagning
14 marts 2020 - 12:00 til 18:00

Lokalafdeling Amager står i år for DM i blindsmagning.

Det er her der dystes i viden om øl man smager i "blinde". Man er et hold af 3 personer, som sammen skal svare på en rækken spørgsmål - ligesom en tipskupon.

Lokalafdeling Ballerup har deltaget i flere år og de seneste par år klaret sig ganske godt! Vi håber i år at stille to hold á 3 personer. Er du interesseret, så kontakt formanden via oplysninger til venstre.

Lokalafdeling Næstved
Sted:
Prismen kultursalen
Holmbladsgade 71
2300 København S
Kontakt:
Lokalformanden
Tlf.: 2250 7065
DØE DM i blindsmagning for hold
14 marts 2020 - 12:30 til 18:00

Se mere - HER

/14-1-2020

 

Lokalafdeling Middelfart
Sted:
Fredericia by
7000 Fredericia
Kontakt:
Bjørn Bodi
Tlf.: 27 21 31 26
Pubcrawl i Fredericia
14 marts 2020 - 13:15 til 18:00

Vi mødes på Fredericia Station 13:15, hvor lokalafdeling Fredericias næstformand vil tage imod og udlevere dagens pubcrawl program.

Lokalafdeling Bornholm
Sted:
Hyttefadet
Fiskerivej 5
3700 Rønne
Ølbanko
14 marts 2020 - 19:00 til 22:00

Så er det øl banko tid.

Det vil være Stina Jeppsen og Anja Olssen der står for at råbe numre op.

Der vil være øl gevinster, og der vil også være en "fæl" øl til den der får banko på to rækker.

Der vil være mulighed for at købe øl, under selve banko spillet.

Tage Mortensen har fundet 5 øl til denne aften som vi skal smage efter banko spillet er slut.

Pris for øl banko+smagning er : 125kr

Sidste tilmeldingsfrist er den 8 Marts  kl. 23:59

Indbetaling kan ske via bankoverførsel

reg nr. 0650 konto nr. 0717631900

eller via mobilpay 22039

(Husk og noter dato og navn for arrangement)

Lokalafdeling Esbjerg
Sted:
Dronning Louise
Torvet 19
6700 Esbjerg
Kontakt:
Jakob Sørensen
Tlf.: 2212 2675
Medlemsmøde Marts
17 marts 2020 - 19:00 til 22:00

Nærmere info senere

Lokalafdeling Odense C
Sted:
Carlsens Kvarter
Hunderupvej 19
5000 Odense C
Kontakt:
Jan Tonni Hansen
Tlf.: 30342807
Belgisk Ølsmagning
17 marts 2020 - 19:30 til 21:30

Medlemsmøde med det bedste Belgien har at byde på. Gode gamle klassikere og lidt af det nye spændende. 

Tilmeld dig til tirsdagsmødet på Place2Book

Lokalafdeling Svendborg
Sted:
Færgegården
Færgevej 13 (ved lystbådehavnen)
5700 Svendborg
Kontakt:
Susanne Skjold Iversen
Syndikatet
18 marts 2020 - 18:30 til 22:00

Medlemsmøde.

Tema/indhold kommer senere.

Tilmelding senest onsdag den 11. marts kl 18.30 via NemTilmeld(Klik her).

Vi ses.

Lokalafdeling Holbæk
Sted:
No5
Nygade 5
4300 Holbæk
Hjemmebryg
19 marts 2020 - 19:00 til 21:30

Vi håber der nogle hjemmebryggere i blandt os, som har lyst til at komme fortælle om deres hobby og lade os smage hvad de laver

Er du en af dem som brygger så ring gerne til mig 22153045.

Lokalafdeling Frederikshavn
Sted:
Bull
9900 Frederikshavn
Fredags øl / pop møde.
20 marts 2020 - 16:16 til 17:17

Fredag d. 20. marts kl 16.16 – (17.17), Bull
Vi mødes til en uformel  fredags øl.  Vi ser om der er kommet ny øl i baren, måske påskeharen har været forbi.  Dette er et nyt tiltag hvor vi lige kan mødes og udveksler ”løgn historier” og fortælle om hvad vi evt lige har oplevet af nye spændende øl, eller bare hygge.
Der er ingen tilmelding, man møder bare op, og man betaler selv det øl man drikker.

Region København
Kontakt:
Bitten Riis Thomsen
Tlf.: 31512165
Bustur til generalforsamling 2020
21 marts 2020 - 07:35 til 23:55

Igen i år har de 4 sjællandske regioner lavet en bus tur til Danske Ølentusiaster generalforsamling den 21/3.

I år regner vi med at planen se således ud:

  • Mødetid 07:40 fra Hillerød Gymnasium. Carlsbergvej tæt på Hillerød st.
  • Mødetid 08:40 fra DGI Byen ved Tietgensgade
  • Mødetid 09:25 fra Køge Nord st. ved Nordstjernen
  • Mødetid 10:10 fra Ringsted st.

Der vil være plads 78 medlemmer på turen. Og der er førts til mølle. (der laves venteliste hvis nogle skulle melde fra)

Prisen vil være 100,- kr. for at deltage.

Du køber billet her.

Bussen kører hjem igen fra Dalum Landbrugsskole kl. 20:30, hvilke giver følgende ankomst tider:

 

  • Ringsted st. ankomst 21:30
  • Køge Nord st. ved Nordstjernen ankomst 22:15
  • DGI Byen ved Tietgensgade ankomst 23:00
  • Hillerød Gymnasium ankomst 00:00

Lokalafdeling Østfyn
Sted:
3F's Lokaler
Frisengårdsvej 5E, - indgang fra parkeringspladsen bag ved Føtex.
5800 Nyborg
Kontakt:
Grete Holm Nielsen
Tlf.: 21 27 31 08
Kissmeyer Beer
25 marts 2020 - 19:00 til 22:00

Anders Kissmeyer fra Kissmeyer Beer kommer og giver denne aftens ølsmagning.

Lokalafdeling Odense C
Sted:
Carlsens Kvarter
Hunderupvej 19
5000 Odense C
Kontakt:
Jan Tonni Hansen
Tlf.: 30342807
Belgisk Ølsmagning
25 marts 2020 - 19:30 til 21:30

Medlemsmøde med det bedste Belgien har at byde på. Gode gamle klassikere og lidt af det nye spændende. 

Tilmeld dig til tirsdagsmødet på Place2Book

Lokalafdeling Varde
Sted:
Dronningeværelset
Torvet 7
6800 Varde
Kontakt:
Leif Madsen
Lorteøen
26 marts 2020 - 19:00 til 21:30

Så er turen kommet til Amager hvor Årets Danske Bryggeri har til huse.

Bryggeriet har tidligere modtaget Den Danske Ølpris, så der burde jo være sikkerhed for at der kommer nogle gode dråber i glassene til denne smagning.

Til at forestå smagningen har vi allieret os med BeerShoppen fra Kolding.

Lokalafdeling København Nord
Sted:
Telefonfabrikken, Møderum
Telefonvej 8
2860 Søborg
Kontakt:
Bitten Riis Thomsen
Marts smagning
26 marts 2020 - 19:00 til 22:00

Mere information kommer snart

Lokalafdeling Halsnæs
Sted:
Krudtværks alle 15b
3300 Frederiksværk
Ølsmagning
27 marts 2020 - 18:30 til 26 marts 2020 - 22:00

Vi arbejder på at få en øl dommer på besøg...

Lokalafdeling Rødovre
Sted:
(endnu ikke fastlagt)
2610 Rødovre
Kontakt:
Kim Danø
Tlf.: 20 93 22 93
Bustur
28 marts 2020 - 11:00 til 19:00

Vi har gjort det før og vil nu prøve igen - at køre ud i det blå og besøge bryggeri(er)

(dato, tid og sted kan ændre sig)

Lokalafdeling Horsens
Sted:
DUI
8700 Horsens
Kontakt:
Thor Bukhave Abilgaard
Berthelsen/Matthews smagning
28 marts 2020 - 14:00 til 17:00

Denne gang skal have en smagning med Carsten Berthelsen og Torben Matthews.

Lokalafdeling Aabenraa
Sted:
Fox & Hound / Hotel Europa
6200 Aabenraa
Barchefens favoritter
28 marts 2020 - 19:00 til 22:00

 

Barchef Christoffer fra Fox og Hounds giver os smagsprøver på nogle af hans favoritøl

Lokalafdeling Holstebro
Sted:
Fox & Hounds
Nørregade 26
7500 Holstebro
Kontakt:
Brian Holgersen
Tlf.: 97412917
Medlemsmøde
31 marts 2020 - 19:00 til 30 marts 2020 - 22:00

Emnet er endnu ikke fastlagt, men det bliver helt sikkert ikke kedeligt :)

Prisen er kr. 120,-
Tilmelding hos næstformanden på brian.holgersen(at)ale.dk
Sidste frist er 24/3 2020.

Lokalafdeling Holbæk
Sted:
No5
Nygade 5
4300 Holbæk
Månedens øl
1 april 2020 - 19:00 til 21:00

Det er ikke en aprilsnar, vi skal igen smage månedens øl

Lokalafdeling Thisted
Sted:
Thisted Bryghus
7700 Thisted
Kontakt:
Jens Munk
Tlf.: 42602103
Øl Tema
3 april 2020 - 19:00 til 23:00
Lokalafdeling Odense C
Sted:
Carlsens Kvarter
Hunderupvej 19
5000 Odense C
Kontakt:
Jan Tonni Hansen
Tlf.: 30342807
Eksklusiv Lambic-smagning
7 april 2020 - 19:30 til 21:30

Christian Scheffel har gennem nogle år samlet sammen til endnu en omgang lambic for viderekommende. Denne gang er det både belgisk lambic og syrlige øl fra Danmark og USA der er på programmet. Da det er dyre øl, er prisen 170 kr og der er kun syv øl på programmet denne aften. Det er et ekstra møde, og der er som altid også et almindeligt medlemsmøde tredje tirsdag i april.

Tilmeld dig lambic-smagningen på Place2Book.

Lokalafdeling Maribo
Sted:
Restaurant Bangs Have
Bangshavevej 23
4930 Maribo
Kontakt:
Brian Friis
Tlf.: 51580706
Aften med besøg fra bryggeriet HornBeer
8 april 2020 - 19:00 til 22:00

Denne aften kommer Mikrobryggeriet HornBeer fra Kirke Hyllinge på besøg.

Bryggeriet, der kun fremstiller økologisk øl, vil præsentere noget fantastisk spændende øl af mange forskellig slags.

Se mere på bryggeriets hjemmeside: www.hornbeer.dk

Lokalafdeling Varde
Sted:
Varde Banegård
6800 Varde
Kontakt:
Leif Madsen
Skærtorsdagstur til Flensborg
9 april 2020 - 07:30 til 23:45

Vi genopfinder den gamle Skærtorsdagstur og vil forsøge at få en aftale i stand med Flensburger Brauerei om at besøge dem. Efter besøget bliver der selvfølgelig tid til at se på hvad Flensborg ellers har at byde på.

Lokalafdeling Middelfart
Sted:
Golfklubben Lillebælt
Østre Hougvej 130
5500 Middelfart
Kontakt:
Bjørn Bodi
Tlf.: 27 21 31 26
Jørgens Nyeste Øl
14 april 2020 - 18:30 til 22:00

Jørgen Pølsemager disker op med de nyeste øl fra hans store sortiment i Kvickly.

Lokalafdeling Svendborg
Sted:
Færgegården
Færgevej 13 (ved lystbådehavnen)
5700 Svendborg
Kontakt:
Susanne Skjold Iversen
Krenkerup
15 april 2020 - 18:30 til 22:00

Medlemsmøde.

Tema/indhold kommer senere.

Tilmelding senest onsdag den 8. april kl 18.30 via NemTilmeld(Klik her).

Vi ses.

Lokalafdeling Køge
Sted:
LilleSyd Forsamlingshus
Bjergvej 8
4681 Herfølge
En aften med ålen
15 april 2020 - 18:30 til 21:30
Peter Aalbæk byder os velkommen til hans forsamlingshus projekt Lillesyd - med gilsesal, topmoderne køkken, egen produktion af økologiske råvarer, grill/bålpladser osv
Der vil være smagning af en række økologiske øl samt "øl-snacks a-la LilleSyd"
Lokalafdeling Haslev
Sted:
Bykroen
Jernbanegade 46
4690 Haslev
Kontakt:
Henning Palm
Tlf.: 28 83 30 94
Min favoritøl!
16 april 2020 - 18:30 til 22:00

OBS! Ny dato

Vi har alle en, eller flere, favoritøl!

Vil du præsenterer din favorit for resten af medlemmerne?

Tag kontakt til formanden, så sætter vi et program sammen!

Lokalafdeling Thisted
Sted:
I bus
7700 Thisted
Kontakt:
Jens Munk
Tlf.: 42602103
Bustur til Bad Seed Brewing
18 april 2020 - 09:00 til 18:00
Lokalafdeling Rødovre
Sted:
Brøndbyvester Skole Tornehøj 5
2605 Brøndby
Kontakt:
Kim Danø
Tlf.: 20 93 22 93
Skålekøkken
18 april 2020 - 12:00 til 22:00

Vi håber, at Brøndbyvester Bryggerlaug igen vil invitere os til Brøndbyvester Skole, hvor deltagerne skal kreere og siden spise en masse retter tilberedt med øl – og med matchende øl til, alt udvalgt af Kim Danø og hustru.

Lokalafdeling Østfyn
Sted:
3F's Lokaler
Frisengårdsvej 5E, - indgang fra parkeringspladsen bag ved Føtex.
5800 Nyborg
Kontakt:
Grete Holm Nielsen
Tlf.: 21 27 31 08
Surt øl
20 april 2020 - 19:00 til 22:00

Heinrich fra Smagen er øl kommer denne aften og holder en smagning med surt øl.

Lokalafdeling Esbjerg
Sted:
Dronning Louise
Torvet 19
6700 Esbjerg
Kontakt:
Jakob Sørensen
Tlf.: 2212 2675
Medlemsmøde April
21 april 2020 - 19:00 til 22:00

Nærmere info senere

Lokalafdeling Halsnæs
Sted:
Krudthuset
Krudtværks alle 15b
3300 Frederiksværk
Hjemmebryggernes aften
23 april 2020 - 18:30 til 22:00

Hjemmebryggerne får lejlighed til at præsenteres deres dejlige øl

Lokalafdeling Slagelse
Sted:
Slagelse
4200 Slagelse
Kontakt:
Bo Rene Nielsen
Brewdog øl smagning
23 april 2020 - 19:00 til 21:30

Til denne smagning skal vi igennem udvalgte øl fra Brewdog, og opleve deres store øl sortiment.

 

Lokalafdeling Frederikshavn
Sted:
Et sted i Skagen, info kommer
9990 Skagen
Carsten Bertelsen, Skagen
24 april 2020 - 17:30 til 23:30

Carsten Bertelsen kræver vist ikke nærmere præsentation. Skagen afd. har inviteret Carsten til Skagen for at fortælle om øl og hans øl oplevelser og give smags prøver på det. Vi har koblet os lidt på arrangementet.
Mere info om program, tidspunkt og pris kommer lige så snart vi ved noget mere, men sæt kryds i kalenderen nu hvis du syntes det kunne være interessant.

Lokalafdeling Horsens
Sted:
Vestbeboernes hus
Vestergade 7 b
8700 Horsens
Kontakt:
Thor Bukhave Abilgaard
Det Lille Bryggeri
25 april 2020 - 14:00 til 17:00

Denne gang får vi besøg af Det Lille Bryggeri.

Lokalafdeling Brønderslev
Sted:
9700 Brønderslev
Italiensk ølsmagning
25 april 2020 - 15:00 til 19:00

Vi satser på at servere italiensk mad.

 

Lokalafdeling Aabenraa
Sted:
Fox & Hound / Hotel Europa
6200 Aabenraa
Ølsmagning
25 april 2020 - 19:00 til 22:00

 

Vi holder ølsmagning, men emnet er ikke på plads endnu.

Lokalafdeling Bornholm
Sted:
Knudsker klubhus
Åkirkev
3700 Rønne
Nordisk øl
25 april 2020 - 19:00 til 22:00

Så skal vi smage øl fra de nordiske lande. Sverige, Norge og Finland.

Tine og Lennart fra bestyrelsen står for denne smagning.

pris for smagningen : 150kr

Sidste tilmeldingsfrist er søndag d. 19 april kl 23.59

Indbetaling kan ske via bankoverførsel

reg nr. 0650 konto nr. 0717631900

eller via mobilpay 22039

(Husk og noter dato og navn for arrangement)

Lokalafdeling København Nord
Sted:
Telefonfabrikken, Møderum
Telefonvej 8
2860 Søborg
Kontakt:
Bitten Riis Thomsen
April smagning
29 april 2020 - 19:00 til 22:00

Mere information kommer snart

Lokalafdeling Fredericia
Sted:
Det Bruunske Pakhus
Kirkestræde
7000 Fredericia
Kontakt:
Robert Markussen
Tlf.: 40303222
Polsk ølsmagning og gourmet ost
30 april 2020 - 19:00 til 22:00

Polsk øl er i Danmark ikke særlig udpræget, og det er lidt uforstående når man tænker på, at Polen er den anden største øl producent i Europa.
Derfor sætter vi denne aften fokus på Polsk øl, sammen med Henrik og René fra Beershoppen i Kolding.
I Polen åbnes der et nyt bryggeri ca. hver 4. dag, hvor mange af de små bryggerier er utrolig innovative, og brygger mange nye, spændende og trendy øl typer.
Men også de klassiske øl stile mestre de, hvor flere af dem bliver brygget med den humle der dyrkes i det sydlige Polen.
Henrik og René vil fortælle hvorfor de polske bryghuse høster så stor anerkendelse for deres øl, der i smag og kvalitet ligger på fuld højde med de danske bryggerier.
Undervejs vil Kasper fra Klingenberg Ost og Delikatesser i Middelfart, serveret lækre udvalgte oste, som passer særdeles godt til de forskellige øl typer.
Kasper som er passioneret ostemand, vil løbende fortælle om de herlige oste vi smager på, og hvorfor ost passer så godt til øl. 

Pris 224,-
Deadline for tilmelding 23 april
Tilmelding på vanligvis - se her

Lokalafdeling Skanderborg
Sted:
Solgårdsvej 3 kld
8660 Skanderborg
Kontakt:
Kirsten Bredow
Tlf.: 61260326
Medlemsmøde
30 april 2020 - 19:30 til 22:00

Formanden, Kirsten, vil finde øl fra nyere og ældre bryggerier i det Østjyske

Pris 100 kr.

Lokalafdeling Køge
Bustur på Sjælland
2 maj 2020 - 10:00 til 18:00

Bustur rundt på Sjælland

Lokalafdeling Varde
Sted:
Dronningeværelset
Torvet 7
6800 Varde
Kontakt:
Lars Sørensen
Tlf.: 5127 4750
Nørrejyske Ø
12 maj 2020 - 19:00 til 21:30

Nordjylland har mange gode mikrobryggerier, både kendte og måske nogen knap så kendte. Vi prøver at finde et forskelligt og spændende udvalg af øl fra denne egn.

Lokalafdeling Svendborg
Sted:
Færgegården
Færgevej 13 (ved lystbådehavnen)
5700 Svendborg
Kontakt:
Susanne Skjold Iversen
Vestfyen
13 maj 2020 - 18:30 til 22:00

Medlemsmøde.

Tema/indhold kommer senere.

Tilmelding senest onsdag den 6. maj kl 18.30 via NemTilmeld(Klik her).

Vi ses.

Lokalafdeling Maribo
Sted:
Restaurant Bangs Have
Bangshavevej 23
4930 Maribo
Kontakt:
Brian Friis
Tlf.: 51580706
Besøg bryggeriet Kongebryg fra Næstved
13 maj 2020 - 19:00 til 22:00

Vi bliver præsenteret for noget rigtig godt øl, som brygges i Næstved på bryggeriet Kongebryg.

Vi skal smage de mange forskellige øl, som de har brygget og navngivet efter rigtig spændende historier.

Se mere på bryggeriets hjemmeside: www.kongebryg.dk

Lokalafdeling Haslev
Sted:
Haslev Station
4690 Haslev
Kontakt:
Henning Palm
Tlf.: 28 83 30 94
Bus til Ølfestivalen
14 maj 2020 - 18:00 til 23:55

Igen i 2020, kører Ølfestivalbussen fra Haslev Station og direkte til Ølfestivalen på Lokomotivværkstedet!

Lokalafdeling Bornholm
Sted:
Ølstauan
Havnegade 15
3770 Allinge
Øl smagning i Ølstauan
15 maj 2020 - 19:00 til 22:00

Kim og Åse fra Ølstauan underholder med godt øl.

Lokalafdeling Slagelse
Sted:
København
2450 København SV
Kontakt:
Bo Rene Nielsen
Fælles tur til Ølfestival
16 maj 2020 - 11:00 til 20:00

Igen i 2020 vil vi arrangere en fælles tur til ølfestivallen og håber på stor tilslutning så vi kan få en hyggelig tog tur og ølfestival, i godt selskab

Lokalafdeling Esbjerg
Sted:
Dronning Louise
Torvet 19
6700 Esbjerg
Kontakt:
Jakob Sørensen
Tlf.: 2212 2675
Medlemsmøde Maj
19 maj 2020 - 19:00 til 22:00

Nærmere info senere

Lokalafdeling Halsnæs
Sted:
3390 Hundested
Sommerfest
22 maj 2020 - 16:00 til 00:00

Sommerfest med masser af øl og god mad

Lokalafdeling Aabenraa
Sted:
Fox & Hound / Hotel Europa
6200 Aabenraa
Belgisk øl
23 maj 2020 - 19:00 til 22:00

 

En af vores klassikere. Mina og Ivan tager en tur til Belgien og hjembringer nogle spændende øl som vi skal smage denne aften.

Lokalafdeling Rødovre
Sted:
Brøndby Mølle
Brøndby Møllevej 37
2605 Brøndby
Kontakt:
Kim Danø
Tlf.: 20 93 22 93
Håndbryg introduktion
26 maj 2020 - 19:00 til 22:00

Vi satser på, at Brøndbyvester Bryggerlaug inviterer Lokalafdeling Rødovre på besøg i den gamle mølle. Efter rundvisning - med smagsprøver - fortæller håndbryggerne om de forskellige øl og processerne i ølproduktion.

(dato kan ændre sig)

Lokalafdeling Østfyn
Sted:
3F's Lokaler
Frisengårdsvej 5E, - indgang fra parkeringspladsen bag ved Føtex.
5800 Nyborg
Kontakt:
Grete Holm Nielsen
Tlf.: 21 27 31 08
Engelsk øl og Musikquiz
26 maj 2020 - 19:00 til 22:00

Tidligere regionsformand Michael Gorm kommer og holder en smagning med Engelsk øl og Engelsk musik.

Lokalafdeling Slagelse
Sted:
Fam. Ægir
Storgade 10
4180 Sorø
Kontakt:
Bo Rene Nielsen
Sommer øl smagning
28 maj 2020 - 19:00 til 21:30

I 2020 vil vi starte sommeren op med en sommerøl smagning på Fam. Ægir i Sorø, hvor vi skal igennem et flot udvalg af 7 øl, både tørst slukkere og smagsgivere.

Lokalafdeling København Nord
Sted:
Telefonfabrikken, Fællesrum
Telefonvej 8
2860 Søborg
Kontakt:
Bitten Riis Diedrichsen
Maj smagning
28 maj 2020 - 19:00 til 22:00

Mere information kommer snart

Lokalafdeling Skanderborg
Sted:
Solgårdsvej 3 kld.
8660 Skanderborg
Kontakt:
Kirsten Bredow
Tlf.: 61260326
Medlemsmøde
28 maj 2020 - 19:30 til 22:00

Denne aften skal Lokalafdelingens Håndbryggere præsentere deres bryg

Lokalafdeling Horsens
Sted:
Vestbeboernes hus
Vestergade 7 b
8700 Horsens
Kontakt:
Thor Bukhave Abildgaard
Terrasse Øl
30 maj 2020 - 14:00 til 17:00

Denne gang skal vi smage øl der er god på en varm dag på terrassen.

Lokalafdeling Køge
Sted:
Solgårdsparken
Stevnsvej 26
4600 Køge
Sommerfest
7 juni 2020 - 10:00 til 16:00
Hygge, sol, sommer og grillmad - som vi plejer, med indlagte pit-stop for cyklistenre og evt en skattejagt i parken. Denne søndag må du ikke gå glip af!
I år vil der også være spillemandsmusik og ølsange
Lokalafdeling Middelfart
Sted:
Golfklubben Lillebælt
Østre Hougvej 130
5500 Middelfart
Kontakt:
Bjørn Bodi
Tlf.: 27 21 31 26
Næstformandens Overraskelse
9 juni 2020 - 18:30 til 22:00

DØLM Næstformand Bent Lyager forbereder en overraskelse.

Lokalafdeling Maribo
Sted:
Restaurant Bangs Have
Bangshavevej 23
4930 Maribo
Kontakt:
Brian Friis
Tlf.: 51580706
Grill Hyggeaften
10 juni 2020 - 19:00 til 22:00

Vi hygger på denne aften, inden vi holder sommerferie, med lidt god mad fra grillen og dertil smage noget rigtig godt øl af forskellig slags. Vi skal selvfølgelig også spille Banko på denne sommeraften.

Lokalafdeling Haslev
Sted:
Bykroen
Jernbanegade 46
4690 Haslev
Kontakt:
Henning Palm
Tlf.: 28 83 30 94
Håndbryggeraften
11 juni 2020 - 18:30 til 22:00

Gå ikke glip af årets bedste aften!

Vores dygtige håndbryggere vil præsenterer deres bedste øl!

Lokalafdeling Thisted
Sted:
Thisted Bryghus
7700 Thisted
Kontakt:
Jens Munk
Tlf.: 42602103
Sommerfest
12 juni 2020 - 18:00 til 23:00
Lokalafdeling Brønderslev
Sted:
Det Bette Ølhus
9982 Ålbæk
Tur til Vera i Ålbæk
13 juni 2020 - 15:00 til 19:00

Vi tager toget

Lokalafdeling Esbjerg
Sted:
Dronning Louise
Torvet 19
6700 Esbjerg
Kontakt:
Jakob Sørensen
Tlf.: 2212 2675
Medlemsmøde Juni
16 juni 2020 - 19:00 til 22:00

Nærmere info senere

Lokalafdeling Svendborg
Sted:
Færgegården
Færgevej 13 (ved lystbådehavnen)
5700 Svendborg
Kontakt:
Susanne Skjold Iversen
Pubcrawl
17 juni 2020 - 18:30 til 22:00

Medlemsmøde.

Tema/indhold kommer senere.

Tilmelding senest onsdag den 10. juni kl 18.30 via NemTilmeld(Klik her).

Vi ses.

Lokalafdeling København Nord
Sted:
100 Tórshavn
Kontakt:
Bitten Riis Thomsen
Sommerhygge
20 juni 2020 - 13:00 til 20:00

mere information kommer snart

Lokalafdeling Rødovre
Sted:
Formandens have / stue
Ny Mæglergårds Allé 40
2660 Brøndby Strand
Kontakt:
Kim Danø
Tlf.: 20 93 22 93
Formandsgrill
20 juni 2020 - 17:00 til 22:00

Den traditionelle grill aften hos formanden.

Lokalafdeling Varde
Sted:
Varde Banegård
6800 Varde
Kontakt:
Jens Erik Nielsen
Kanotur III
27 juni 2020 - 10:00 til 21:00

Man må gerne gå over åen efter øl…. Mennnn men hvorfor egentlig ?

Kanoturen ”går igen” denne gang som en 1. dags tur med aftensmad og søbreds-smagning ved Varde Sommerland!!

Det gør vi fordi det er en unik oplevelse at sidde ved en å-bred eller på vandet og dele et par gode øl med kammeraterne.

Velmødt til årets ”Natur øl-tur”

Lokalafdeling Horsens
Sted:
Ølsted Bryglaug
8723 Løsning
Kontakt:
Thor Bukhave Abilgaard
Ølsted Bryglaug besøg
27 juni 2020 - 14:00 til 17:00

Denne gang skal vi besøge Ølsted Bryglaug.

Lokalafdeling Esbjerg
Sted:
Dronning Louise
Torvet 19
6700 Esbjerg
Kontakt:
Jakob Sørensen
Tlf.: 2212 2675
Medlemsmøde Juli
21 juli 2020 - 19:00 til 22:00

Nærmere info senere

Lokalafdeling Bornholm
Sted:
Rønne Torv
3700 Rønne
Bornholm Ølfestival
1 august 2020 - 11:00 til 18:00

I år for vi igen besøg af vores 3 lokal bryggerier. Svaneke Bryghus, Small Batch og Penyllan.
Carlsberg og Royal Unibrew håber vi også møder op i år. Og et bryghus der hedder Bullers Bryghus skulle også have meldt sin ankomst. Og vi skulle også igen få besøg af Insel Brauerei fra Rügen.
Og lokale Håndbryggere kommer også.

Lokalafdeling Horsens
Sted:
Fyn
8700 Horsens
Kontakt:
Thor Bukhave Abildgaard
Bustur Fyn
8 august 2020 - 11:00 til 18:00

Denne skal vi med ned til fyn og besøge tre bryggerier.

Lokalafdeling Varde
Sted:
Dronningeværelset
Torvet 7
6800 Varde
Kontakt:
Birthe Larsen
Bornholm
11 august 2020 - 19:00 til 21:30
Lokalafdeling Esbjerg
Sted:
Dronning Louise
Torvet 19
6700 Esbjerg
Kontakt:
Jakob Sørensen
Tlf.: 2212 2675
Medlemsmøde August
18 august 2020 - 19:00 til 22:00

Nærmere info senere

Lokalafdeling Aabenraa
Sted:
Faverhus 101
6200 Aabenraa
Sommerfest
29 august 2020 - 17:00 til 22:00

Vi holder en sommerfest i Maike og Steen's have, med grill, øl og hygge.

Lokalafdeling Esbjerg
Sted:
Dronning Louise
Torvet 19
6700 Esbjerg
Kontakt:
Jakob Sørensen
Tlf.: 2212 2675
Øllets Dag
5 september 2020 - 10:00 til 18:00

Kom og vær med til at fejre Øllets Dag på Torvet i Esbjerg

Nærmere info senere

Lokalafdeling Thisted
Sted:
Thisted Bryghus
7700 Thisted
Kontakt:
Jens Munk
Tlf.: 42602103
Ølfestival
5 september 2020 - 11:00 til 17:00
Lokalafdeling Middelfart
Sted:
Golfklubben Lillebælt
Østre Hougvej 130
5500 Middelfart
Kontakt:
Bjørn Bodi
Tlf.: 27 21 31 26
Hjemmebrygaften
8 september 2020 - 18:30 til 22:00

DØLM har efterhånden flere hjemmebryggere. Vi smager forskelligt øl de har lavet og der bliver snakket om at hjemmebrygge.

Lokalafdeling Slagelse
Sted:
Albryg
Mejerivej 7
4296 Nyrup
Kontakt:
Bo Rene Nielsen
Bryg og pølser
8 september 2020 - 19:00 til 21:30
Vil du vide noget mere om hvordan man brygger øl og hvad du skal bruge af udstyr, samtidig med at vi smager noget godt øl og griller et par pølser, så er det dette arrangement som du skal glæde dig til.
Anders fra Albryg vil føre os gennem de forskellige måder at brygge øl på, samt lave en øl smagning.
Vi tænder grillen op til pølser og brød, så kom og få nogle hyggelige timer med viden og øl til ganen.
Lokalafdeling Maribo
Sted:
Restaurant Bangs Have
Bangshavevej 23
4930 Maribo
Kontakt:
Brian Friis
Tlf.: 51580706
Medlemsmøde
9 september 2020 - 19:00 til 22:00

Vi arbejder på at finde et rigtigt spændende arrangement til denne aften.

Lokalafdeling Halsnæs
Sted:
Krudtværks alle 15b, Frederiksværk
3300 Frederiksværk
Amagerkansk øl
11 september 2020 - 18:30 til 22:00

Ja vi ved jo alle hvilken dag det  er, hvor katastrofen 9.11 mindes.

Vi tænkte at det så var lejligheden til at smage på godt amagerkansk og amerikansk øl

Lokalafdeling Esbjerg
Sted:
Dronning Louise
Torvet 19
6700 Esbjerg
Kontakt:
Jakob Sørensen
Tlf.: 2212 2675
Medlemsmøde September & Årsmøde
15 september 2020 - 19:00 til 22:00

Nærmere info senere

Lokalafdeling Bornholm
Sted:
KIF centret
Lindevej 25
3782 Klemensker
Ekstrem dyr!
18 september 2020 - 19:00 til 22:00

Denne aften ligger Tage og Anders sig i selen for at finde det dyre øl.

Det bliver spændende hvad de kommer med. På grund af, det nok er noget af det mere specielle øl der kommer bordet.

Så vil tilmeldings fristen slutte 2 uger før arrangementet.

Da de skal have tid til at få øllet hjem.

Pris for smagningen er : 500kr

Absolut sidste tilmeldings frist er  søndag d. 6 september kl 23.59

Indbetaling kan ske via bankoverførsel

reg nr. 0650 konto nr. 0717631900

eller via mobilpay 22039

(Husk og noter dato og navn for arrangement)

Lokalafdeling Varde
Sted:
Dronningeværelset
Torvet 7
6800 Varde
Kontakt:
Lars Sørensen
Tlf.: 5127 4750
Færøerne & Årsmødet
21 september 2020 - 18:00 til 21:30

Vi starter med Årsmødet med den sædvanlige dagsorden.

Derefter er turen kommet til den næst nordligste ø i Kongeriget, hvor vi er ved at etablere kontakt til en lokal øl-pusher, der forhåbentlig kan skaffe os noget spændende øl.

Lokalafdeling Horsens
Sted:
Vestbeboernes hus
Vestergade 7 b
8700 Horsens
Kontakt:
Thor Bukhave Abildgaard
Ikke fastsat endnu.
26 september 2020 - 14:00 til 00:00

Ikke fastsat endnu

Lokalafdeling Thisted
Sted:
Thisted Bryghus
7700 Thisted
Kontakt:
Jens Munk
Tlf.: 42602103
Årsmøde
2 oktober 2020 - 18:00 til 23:00

Årsmøde i følge dagsordnen

Lokalafdeling Bornholm
Sted:
Nyvest centret
Kirkevej 8
3720 Aakirkeby
Årsmøde 2020
10 oktober 2020 - 17:00 til 22:00

Først generalforsamlingen.

Derefter spisning(som er gratis)

sidst ølsmagning(egen betaling)

Pris for ølsmagning: 150kr

Sidste tilmeldingsfrist søndag d. 4 oktober  kl. 23.59

indbetaling til bankkonto

reg. nr: 0650 konto: 0717631900

Eller mobilepay 22039

( Husk at skrive dato for arrangement og navn )

 

Lokalafdeling Middelfart
Sted:
Golfklubben Lillebælt
Østre Hougvej 130
5500 Middelfart
Kontakt:
Bjørn Bodi
Tlf.: 27 21 31 26
Årsmøde og Landsformandens Favoritøl
13 oktober 2020 - 18:30 til 22:00

Vi holder årsmøde efter vedtægterne.

Derefter fortæller DØE landsformand Klaus Rehkopff om arbejdet som formand - først i lokalafdeling, så region, så landsformand. Undervejs smager vi et udvalg af hans yndlingsøl.

Lokalafdeling Maribo
Sted:
Restaurant Bangs Have
Bangshavevej 23
4930 Maribo
Kontakt:
Brian Friis
Tlf.: 51580706
Medlemsmøde
14 oktober 2020 - 19:00 til 22:00

Til denne aften arbejder vi på at få besøg fra et interessant bryggeri.

Lokalafdeling Esbjerg
Sted:
Dronning Louise
Torvet 19
6700 Esbjerg
Kontakt:
Jakob Sørensen
Tlf.: 2212 2675
Medlemsmøde Oktober
20 oktober 2020 - 19:00 til 22:00

Nærmere info senere

Lokalafdeling Slagelse
Sted:
Slagelse
4200 Slagelse
Kontakt:
Bo Rene Nielsen
Årsmøde med øl smagning
22 oktober 2020 - 19:00 til 21:30

Igen i 2020 skal vi også holde årsmøde med en god ølsmagning og dagsorden som det hører sig til.

1. Valg af dirigent
2. Beretning om lokalafdelingen
3. Valg af Lokalafdelingsformand
4. Evt. valg af Lokalafdelingsnæstformand
5. Beslutning om antal menige bestyrelsesmedlemmer og evt. valg af menige bestyrelsesmedlemmer
6. Eventuelt

Og så slutter vi af med en ølsmagning

Lokalafdeling Halsnæs
Sted:
Krudthuset
Krudtværks alle 15b
3300 Frederiksværk
Årsmøde
23 oktober 2020 - 18:30 til 22:00

Årsmøde.

Efterfølgende smagning med nordisk beer battle hvem laver det bedste øl ?

Lokalafdeling Horsens
Sted:
Vestbeboernes hus
Vestergade 7 b
8700 Horsens
Kontakt:
Thor Bukhave Abildgaard
Årsmøde
24 oktober 2020 - 14:00 til 17:00

Årsmøde og en smagning

Lokalafdeling Thisted
Sted:
Thisted Bryghus
7700 Thisted
Kontakt:
Jens Munk
Tlf.: 42602103
Tema smagning
30 oktober 2020 - 19:00 til 23:00

Tema fastlægges senere

Lokalafdeling Maribo
Sted:
Restaurant Bangs Have
Bangshavevej23
4930 Maribo
Kontakt:
Brian Friis
Tlf.: 51580706
Medlemsmøde
11 november 2020 - 19:00 til 22:00

Vi arbejder på at få arrangeret en dejlig aften.

Lokalafdeling Slagelse
Sted:
Slagelse
4200 Slagelse
Kontakt:
Bo Rene Nielsen
Jule øl smagning
13 november 2020 - 19:00 til 21:30

2020 skal naturligvis også sluttes af med en juleølsmagning, så vi kan komme i jule stemning

Lokalafdeling Bornholm
Sted:
Lufthavnen
Søndre Landevej 2
3700 Rønne
Julesmagning
14 november 2020 - 18:00 til 23:00

Så kommer vi til årets sidste arrangement.

Igen i år afholdes det i lufthavnen hos Casper.

Så kom og få en god aften, med garanti for god traditionel julefrokost, med hvad der hører til af kolde og varme retter, leveret af Casper.

Ølsmagningen står Dan og Kurt for.

Prisen for denne herlighed er 300 kr.

Sidste tilmeldingsfrist er Søndag d. 8 November kl. 23:59

Indbetaling kan ske via bankoverførsel

reg nr. 0650 konto nr. 0717631900

eller via mobilpay 22039

(Husk og noter dato og navn for arrangement)

Lokalafdeling Esbjerg
Sted:
Dronning Louise
Torvet 19
6700 Esbjerg
Kontakt:
Jakob Sørensen
Tlf.: 2212 2675
Medlemsmøde November
17 november 2020 - 19:00 til 22:00

Nærmere info senere

Lokalafdeling Halsnæs
Sted:
3300 Frederiksværk
Julefrokost
20 november 2020 - 18:00 til 19 november 2020 - 22:00

Årets julefrokost hvor medlemmerne selv medbringer deres mad

Lokalafdeling Varde
Sted:
Dronningeværelset
Torvet 7
6800 Varde
Kontakt:
Jens Erik Nielsen
Juleøerne
21 november 2020 - 12:15 til 17:00

Årets julefrokostølsmagning i Lokalafdelingen.

Vi skal jule skal vi

Lokalafdeling Horsens
Sted:
Vestbeboernes hus
Vestergade 7 b
8700 Horsens
Kontakt:
Thor Bukhave Abildgaard
Stærk øl og stærk ost
21 november 2020 - 14:00 til 17:00

Denne gang skal vi smage stærke øl og stærke oste.

Lokalafdeling Middelfart
Sted:
Golfklubben Lillebælt
Østre Hougvej 130
5500 Middelfart
Kontakt:
Bjørn Bodi
Tlf.: 27 21 31 26
Julefrokost og Juleøl
8 december 2020 - 18:30 til 22:00

DØLMs traditionsrige julefrokost med godt med juleøl til.

Lokalafdeling Maribo
Sted:
Restaurant Bangs Have
Bangshavevej 23
4930 Maribo
Kontakt:
Brian Friis
Tlf.: 51580706
Julehygge
9 december 2020 - 19:00 til 22:00

Vi får besøg af julemandens assistent, Matias Bjørklund, som vil sørge for en rigtig herlig aften og at vi kan fejre julens komme med noget godt jule øl.

Lokalafdeling Esbjerg
Sted:
Dronning Louise
Torvet 19
6700 Esbjerg
Kontakt:
Jakob Sørensen
Tlf.: 2212 2675
Julefrokost
12 december 2020 - 12:00 til 18:00

Så er det snart jul, derfor afholdes der julefrokost

Nærmere info senere

Lokalafdeling Esbjerg
Sted:
Dronning Louise
Torvet 19
6700 Esbjerg
Kontakt:
Jakob Sørensen
Tlf.: 2212 2675
Medlemsmøde December
15 december 2020 - 19:00 til 22:00

Nærmere info senere

Lokalafdeling Fredericia
Sted:
Bryggeriet Refsvindinge
Nyborgvej 80, 5853 Refsvindinge
5853 Ørbæk
Kontakt:
Robert Markussen
Tlf.: 40303222
Beer, Bed and Breakfast 2021
21 august 2021 - 12:00 til 22 august 2021 - 12:00

Vi arrangere en BBB tur til Bryggeriet Refsvindinge, med en enkelt overnat i den smukke fynske natur lørdag til søndag i uge 33.
BBB byder på ølsmagning, rundvisning, aftensmad og hygge, efterfulgt af overnatning i hytter som er placeret på bryggeriets naturskønne omgivelser, samt morgenmad som søndagen.
Der er plads til i alt 28 personer fordelt på 7 hytter, der ikke har eget toilet, men der er gode badefaciliteter og toilet forhold på selve bryggeriet.
Pris og nærmere info følger i starten af 2021.

LANDSBESTYRELSEN